Devrim sonrası Iran sinemasında aile ve evlilik
Family and marriage in post-revolutionary Iranian cinema
  1. Tez No: 582271
  2. Yazar: NURE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL KARADAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İran sineması yerli ve yabancı piyasada kazanmış olduğu yer itibariyle sinema sektörünün yükselen yıldızları arasına girmeyi başarmaktadır. Bu başarısının tezahürünü yerli ve yabancı piyasada aldığı ödüller ile destekleyen yönetmenler filmlerinde doğal ve samimi görüntüler kullanarak izleyicisiyle gönül bağı oluşturmaktadır. Buna filmlerindeki olay ve olguları yer yer eleştirel bir dille yer yer övmek suretiyle egzotik ve gerçekçi bir zeminde seyircisiyle buluşturmaktadırlar. İran sinemasının doğuşundan günümüze kadar İran'da birçok siyasi, sosyal ve ekonomik buhran yaşanmıştır. Bu buhranlı yılların etkileri sinema sektörüne de yansıyarak baskı ve sansür şeklinde kendini göstermiştir. Her ne kadar sinemacılar için olumsuz koşullar hakim olsa da yönetmenler sinema aracılığıyla hükümeti ve sosyal olguları eleştirmekten geri durmamıştır. Araştırma özelinde ele alınacak olan aile ve evlilik konusu sinemada oldukça önemli görülerek, geçmişten günümüze aile ve evlilik olgusunun ne tür dönüşümler geçirdiği, aile bağların güçlendiğimi yoksa zayıfladığımı, evliliklerde boşanmaların neden artışta olduğu ve günümüzde nikahsız bir beraberlikle aynı evde yaşamayı temsil eden beyaz evlilik türünde yeni bir olgunun oluşmasına sebep olan etmenler araştırılmaya çalışılarak bunun sinema sektöründe nasıl ele alındığı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Iranıan cinema has managed to becoma one of the rising stars of the cinema sector in terms of its place in the domesticand foreign markets. Producers who support the manifestation of this success with the awards it has received in the domestic market create a hearfelt bond with the audience by using natural and sincere images in their films. Directors occasionally criticize the events and phonomena in their productions and occasionally praise them to meet the audience on an exotic and realistic basisi. Since the birth of cinema in Iran, many political, social and economic crises have taken place. These problems were reflected to the cinema sector and manifested itself as pressure and censorship. Although the negative conditions prevailed, the director did not hesitate to criticize the goverment and social phenomena. The issue of family and marriage, which will be discussed in the context of the research, is seen as very important in the cinema. In this study, the factors that cause the formation of a new phenomenon of marriage and family and the change of the bond of family which gets weeker or stronger, reasons of divorces enhancement and the factors that cause of White marriage which represents the marriages without contract are investigated on the cinema sector.