Metin türlerine göre okuduğunu anlama becerisinin sınanması
Testing the impact of text type differences on the comprehension abilities of reading
  1. Tez No: 127648
  2. Yazar: AHMET GÜNEYLİ
  3. Danışmanlar: PROF. SEDAT SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yükseköğretimde sınıf öğretmenliği programında öğrenim gören öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerini sınamak, metin türü farklılıklarının okuduğunu anlama becerilerine etkisini araştırmak ve öğrenci grupları arasında okuduğunu anlama becerileri bakımından anlamlı bir fark olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde, Lefkoşa'da, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Atatürk öğretmen Akademisinde birinci, ikinci ve üçüncü sınıflarda öğrenim gören 80 öğretmen adayı ile Türkiye'de Ankara Üniversitesinde sınıf öğretmenliği programında ikinci sınıflarda öğrenim gören 80 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışma toplam 160 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Araştırmada“Betimleme Yöntemi”kullanılmış, veriler test tekniği ile toplanmıştır. Test tekniği ile elde edilen verileri desteklemek amacıyla amacıyla taraması yapılmıştır. Öğrencilerin sorulara verdiği doğru, ve yanlış yanıtların analizinde yüzde, frekans ve aritmetik ortalama; öğrencilerin yazınsal ve öğretici metinlerdeki okuduğunu anlama becerileri ve öğrenci gruplarının anlama düzeyleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını bulmak için de t-testi kullanılmıştır.Araştırmacı tarafından hazırlanan testlerin kapsam geçerliliği için Türkçe öğretimi uzmanlarından görüşler alınmış, güvenirliği için ise SPSS-10 paket programı kullanılmıştır. Yazınsal metinleri testi güvenirlik katsayısı 0.89, öğretici metin testi güvenirlik katsayısı 0.86 olarak bulunmuştur. Bu araştırmada varılan sonuçlar şu şekildedir; 1. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yükseköğrenim gören öğrencilerin öğretici metinleri anlama düzeyleri yazınsal metinleri anlama düzeylerine göre daha yüksek bulunmuştur. 2. Türkiye'de yükseköğrenim gören öğrencilerin öğretici metinleri anlama düzeyleri yazınsal metinleri anlama düzeylerine göre daha yüksek bulunmuştur. 3. Türkiye'de yükseköğrenim gören öğrencilerin öğretici metinleri anlama düzeyleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki öğrencilerin öğretici metinleri anlama düzeylerine göre daha yüksek bulunmuştur. 4. Türkiye'de yükseköğrenim gören öğrencilerin yazınsal metinleri anlama düzeyleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki öğrencilerin yazınsal metinleri anlama düzeylerine göre daha yüksek bulunmuştur. 5. Türkiye'deki öğrencilerin yazınsal ve öğretici metinleri anlama düzeyleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki öğrencilerin yazınsal ve öğretici metinleri anlama düzeylerine göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study has been applied to the students who have been studying in Class Teacher Department both in Turkey and Turkish Republic of Northern Cyprus. The purpose of this research is to test students' comprehension abilities of what they read, research the impact of text type differences on the comprehension abilities of what is read and expose whether there is a meaningful distinction or not between student groups related to the comprehension abilities of what is read. The study group of the research consists of 80 teacher candidates who have been studying at the first, second and third classes of Atatürk Teacher Academy located in Lefkoşa, Turkish Republic of Northern Cyprus, and other 80 teacher candidates who have been studying at the second class of Class Teacher Department of Ankara University in Turkey. The research has been executed by the attendance 160 teacher candidates. In this study,“Descriptive Method”has been used and data has been collected by the test technique. The literature was examined by researcher in order to support the data obtained by the test technique. The percentage, frequency and arithmetic mean have been used in the analysis of the students' wrong and right answers given to the questions; whereas t-test has been used in order to examine the students' comprehension abilities of what they read in literary and didactic text tests and find whether there is a meaningful distinction or not between different student groups related to their comprehension levels.IV The opinions of Turkish education specialists have been taken by the researcher for the content validity of the tests and SPSS-10 package program has been used for their (tests) reliability. The reliability coefficient of the literary text test has been found as 0.89 whereas the reliability coefficient of the didactic text teşt has been found as 0.86. In this research, as a result, the following judgements have been approached. 1. In Turkish Republic Of Northern Cyprus - TRNC -, the higher education students' comprehension levels of the didactic texts have been found higher than their comprehension levels of the literary texts. 2. In Turkey, the higher education students' comprehension levels of the didactic texts have been found higher than their comprehension levels of the literary texts. 3. In Turkey, the higher education students' comprehension levels of the deductive texts have been found higher than the students' comprehension levels of the deductive texts in TRNC. 4. In Turkey, the higher education students' comprehension levels of the literary texts have been found higher than the students' comprehension levels of the literary texts in TRNC. 5. In Turkey, the higher education students' comprehension levels of the deductive and literary texts have been found higher than the students' comprehension levels of the deductive and literary texts in TRNC.