Bilgisayar destekli bağlaşık öğretimin öğrenci başarısı, motivasyon ve transfer becerilerine etkisi
The Influence of computer assisted anchored instruction on student achievement, motivation and transfer skills
  1. Tez No: 127689
  2. Yazar: MEHMET ARİF ÖZERBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırma, Bilgisayar Destekli Bağlaşık Öğretimin öğrenci başarısı, başarının kalıcılığı, motivasyonu ve transfer becerilerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma için gerekli olan veriler öntest - sontest kontrol gruplu deneysel model kullanarak elde edilmiştir. Araştırma 2002-2003 öğretim yılı birinci yarıyılında özel bir ilköğretim okulunun yedinci sınıf öğrencileriyle ve matematik dersinde gerçekleştirilmiştir. Random olarak eşleştirilmiş iki grup üzerinde yürütülen araştırmada öğretim, kontrol grubunda (n=16) öğretmen merkezli yöntemle, deney grubunda (n=16) bilgisayar destekli bağlaşık öğretim yöntemiyle sürdürülmüştür. Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen“Bereket köyü”video filmi bağ (anchor) olarak kullanılmıştır. Deney grubunda öğretim; bağlaşık öğretim ilkelerine uygun olarak hazırlanmış olan öğretim kılavuzu, çıkrık, çizili, kabartma ve su haritaları, krokiler, bilgi ve formül dosyaları, çizim, şekil, şema ve grafik türü öğretim araçlarını kullanarak bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. VIKontrol grubunda ise, denekler geleneksel öğretim yöntemine uygun olarak öğretimlerini sürdürmüşlerdir. Öğrenciler sınıfa gelip, önceden belirli olan sıralarına oturmuşlardır. Bir gün önceki ödevin tekrarı yapılıp konuyla ilgili öğrenci soruları cevaplandırılmıştır. Daha sonra öğrencilere verilen ödevlerin değerlendirmesi yapılmıştır. Öğretmen ders içeriğini tahtada anlatırken öğrenciler not almışlardır. Ders sonunda öğrencilere bir sonraki dersle ilgili yeni ödevler verilmiştir. Değerlendirmeler genellikle tahtada problem çözdürme şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma için gerekli olan verilerin toplanmasında matematik dersi“Çember, daire ve silindir”ünitesi ile ilgili davranışların gerçekleşme düzeyini belirlemede kullanılan testler, bilgisayar ve basılı materyallerden yararlanılmıştır. Kullanılan testler, ünitenin işlenmesine başlamadan önce motivasyon ve başarı testleri, ünitenin işlenmesi tamamlandıktan sonra motivasyon ve başarı son testleri, öğrenilenlerin benzer bir alana ne düzeyde uygulanabildiğini görmek için transfer testi, öğrenilen bilgilerin kalıcılığını belirlemek için de kalıcılık testi uygulanmıştır. Öğrenci motivasyon düzeylerini belirlemek için beşli likert tipinde 30 sorudan oluşan motivasyon aracı uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçme araçlarının KR- 20 güvenirlik katsayıları ise, öntest/kalıcılık.84, sontest.86, transfer testi.82 olarak hesaplanmıştır. Motivasyon ölçme aracı Cronbach Alpha güvenirlik değeri ise,.88'dir. Ayrıca“Motivasyon Ölçeği”nin yapı geçerliliği için faktör analizi çalışması yapılmıştır. Faktör analizi çalışması sonucunda maddelerin faktör yük değerlerinin.49 ile.87 arasında değiştiği gözlenmiştir. Faktör analiz sonucunda açıklanan varyans: %41.7 olarak saptanmıştır. Maddelerin faktör ortak varyansı ise.50 ile.82 arasında hesaplanmıştır Araştırmada kontrol ve deney grupları arasındaki farklılıkları belirlemek üzere veri analizinde ilişkisiz örneklemler t-testi (independent samples t-test), gruplar içindeki farkı belirlemek üzere de ilişkili örneklemler için t-testi (paired samples t-test) kullanılmıştır. Denencelerin test edilmesinde anlamlılık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Aynı zamanda öğrenci görüşleri ve kişisel bilgilerin analizinde yüzdelik ve frekanstan yararlanılmıştır. vııDeneysel işleme başlamadan önce matematik dersi“çember, daire ve silindir”ünitesi ile ilgili bilişsel giriş davranışlarına sahip olma bakımından deney ve kontrol grupları arasında fark olup olmadığı incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar her iki gruptaki öğrencilerin bilişsel giriş davranışlarına sahip olma bakımından, birbirine denk kabul edilebileceğini göstermiştir. Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda, bilgisayar destekli bağlaşık öğretimin uygulandığı deney grubunun, geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubundan daha başarılı olduğu görülmüştür. vııı
Özet (Çeviri)
This study is carried out with the goal of determining the influence of computer-assisted anchored instruction on student achievement, motivation and transfer skills. The data for the study is gathered using a pretest - posttest control group experimental model. The study carried out with students in a mathematics class at a private primary school (1-8 grades) in the fall of 2002-2003 academic year. There were two study groups that are paired randomly. Control group included 16 students. Teacher focused methods were used to teach students in the control group. Experimental group included 16 students and computer-assisted anchored instruction method was used to teach these students. A video film entitled“bereket köyü”(fertile village), which was developed by the author, has been used as the anchor in this study. The instruction in the experimental group used instructional techniques such as a guide, spinning wheel, relief, water maps, rough plans, information and formulas, drawings, figures, schemas and graphics. The control group received instruction with traditional instructional methods. The students came to the classroom and seated to their pre- assigned desks. The homework of the previous day repeated and student questions were answered. After that, homeworks were evaluated. The students took notes while the instructor explanining in the blackboard. At the end of the course, IXstudents received new homework that is related to the following course. Evaluations generally included problem solving on the blackboard in class. For data collection in the study, perimeter, circle, and cylinder and the tests to determine the realization of behavioral changes, computers and published materials were used. Prior to teaching the chapter, motivation and achivement pre-tests, after the completion of teaching the chapter motivation and achievement post-tests, transfer test to determine the level of application the topics learned in a similar situation, and the retainment test to determine the amount of learning were used. An instrument consisted 30 questions on a five-point likert scale to determine the level of motivation of the subjects was constructed. The reliability scores of the instruments calculated in the study were as follows: KR-20 pretest/retainment.84, postest.86, transfer test.82. The variance of motivation instrument is % 41.7, item factor common variance between.50-.82, Cronbach Alpha reliability value was found to be.88. In addition, for the construct validity of the motivation instrument factor analysis was performed. Observed factor loadings varied between.49 and.87. As a result of the factor analysis, the explained variance was found: % 41.7. Common factor variance of the items calculated between.50 and.82. In order to determine the differences between control and experimental groups, independent samples t-tests, to determine the differences among groups is paired samples t-tests were performed. Values for the level of meaningfullness was.05. In additon, to interpret the results the following descriptive statistical techniques were used as well: correlation, means, and standart deviation. In addition, while analyzing student views and background information, frequencies and percentages were used. Prior to conducting the experimental process, whether there are differences between the control and experimental groups regarding topics such as circle, rim and cylinder in Math. The results showed that the two groups were comparable regarding cognitive introductory level behaviors. Overall, the findings suggest that the students in the experimental group where the computer assisted anchored instruction were more successful than students who are taught traditional method in control group.