Hoca Ahmet Yesevi'nin düşünce sistemi
  1. Tez No: 127695
  2. Yazar: DOSSAY KENZHETATAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Kenzhetayev, Dossay, Hoca Ahmet Yesevi'nin Düşünce Sistemi, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Hayrani Altıntaş, IV+216s. Çalışmamız Hoca Ahmet Yesevi'nin Düşünce sisteminin araştırılmasına yöneliktir. Birinci bölümde Hoca Ahmet Yesevî Düşüncesinin manevi zeminleri, Eski Türk Dünyagörüşü özellikleri, Dede Korkut, Farabî ve Yesevî doktrinleri i le düşünce özellikleri karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde ise, Yesevî'nin Düşünce sisteminin Türk Düşünce Tarihindekli yeri ve önemi, ve onun Kamil İnsan öğretisinin özellikleri etraflıca ele alınmıştır. Tezde, Yesevî Düşünce Sistemi'nin en önemli ilkesi ilahî aşkın mahiyeti bütünlük açısından ele alınmıştır. Kamil insan öğretisinin bilgisel ilkesi, hikmet, sohbet ve ahlak üçlü esasına dayandırılmıştır. İdesi de, aşk ile mana kazanan Yarlığın Birliğine ulaşmaktır. Eski Türk Düşünce sistemine göre insan, âlemin uyumu için hizmet ediyorsa, Yesevî ilminden sonra, âlem, insanın hizmetinde Allah tarafından yaratılmış bir varlık olarak tanınmaya başlamış ve insan,“âlemin merkezine”dönüşmüştür. Yesevî düşüncesi, insan ve onun psikolojik özellikleri ile manevî olgunlaşması öğretisinin pratik ilkeleri ve ahlakî idelerini kapsayan ilimdir. Yesevî düşüncesi, insanın iç tecrübesinin de doğa gibi bilgi kaynağı olabileceğini gösteren hikmettir ve Eski Türk Düşünce sistemindeki üçlü evren anlayışı ve nizamıyla uyum içinde gelişen tasavvufî ve ahlakî felsefedir. Yesevî düşüncesinin özü ahlakî hürriyettir. Onun tasavvufî ve ahlakî felsefesinin önemi de insanın ahlakî özgürlüğe ulaşma yolundaki ilke ve ideleri net olarak göstermesinde yatmaktadır. Yesevî hikmet ilminde, insan ve Allah'ı tanımanın kriterleri özel v^g öğretilerle netleştirilmiştir..# Kültürel varlığımızdaki Yesevilik metodolojinin özünde İslamî ilkgjfe^^ insanın ruhunu ve en önemlisi zihnini eğitmeyi, olgunlaştırmayı angaiypyan evrensel insanî değerlerde yatmaktadır. *K 216
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kenzhetayev, Dossay, The World View's System of Hodzha Akhmet Yassawi, Doktor's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Hayrani Altıntaş, IV+216p. The dissertation is devoted to the research of absolute man's problems in Hodzha Akhmet Yassawi's worldview the peculiarities of Turkish world perception, man's understanding in the studies of Korkhut al Farabi and Yassawi is given comparisons analyzes of study about human being (man). In the second chapter is discovered Yassawi's worldview and its importance in the conception of an absolute man of Yassawi. The basic principles of dissertation having the status of novelty, as follows: - For the first time is discovered the meaning of basic principles in Yassawi's study“sincere love”; the privotal idea is managing and approach the spiritual freedom, also peculiarities of trypounit -“hikmet”(wisdom),“suhbat”(dialogue),“ahlaq”(morality), constituting the basic worldview systems of Hodzha Akhmet Yassawi. - According to Yassawi as the world created by the God being served to man, whish is the center of worldview (“qutub”) a man soul of the Universe. - Suggesting an ideal absolute man, Yassawi manages the ideas of traditional Turkish worldview. A man can recognize the happiness, gaining inner unit - An only companion in this way is aware is the power, which was given by the God, with the help of which man recognizes himself, can gain perfection. - In the work is discovered the principles of practical philosophy and moral ideas, conceptions of training the spirit through managing seven ladders of divine idea (Yakin). - Yassawi's study about man reflecting the synthesis of Turkish worldview and Islam, today can serve the decision of social and moral problems, promotes to discover phenomenon, social-psychological aspects. 215