Dün-bugün ilişkisi bağlamında Sadık Rıfat Paşa
In the context of the relation of yesterday- today Sadık Rıfat Pascha
- Tez No: 127696
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET Akpolat, Yıldız. Dün-Bugün İlişkisi Bağlamında Sadık Rıfat Paşa. Doktora Tez. Danışman: Prof. Dr. Nilgün Çelebi. S. 1-227. Bu tezin konusunu, batı ile ilişkilerimizi belirleyen öznelik zihniyeti oluşturmaktadır. Tezin amacı, batı ile ilişkilerimizdeki gerilimli tutumun, bir tarihsel süreklilik göstergesi olarak görülüp görülemeyeceğini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla araştırmamızın verileri, Sadık Rıfat Paşa'nın metinlerinden elde edilmiştir. Bu ilişkinin farklı boyutlarına odaklanan çeşitli kuram ve kavramlaştırmalar vardır. Bu boyutlar sosyolojik, politik, ekonomik yönleri içermektedir. Çalışmamızda biz, kendi araştırma konumuza daha uygun yeni bir kavramsal çerçeve geliştirdik. Bu kavramsal çerçevemiz aynı zamanda önceki kuram ve kavramlaştırmaları daha anlamlı kılmıştır. Kavramsal çerçevemizden hareketle hipotezimiz şu biçimde formüle edilmiştir:“ Bizim kavramsal çerçevemiz ile Sadık Rıfat Paşa'nın metinleri okunduğunda görülecektir ki, bu metinler dün- bugün sürekliliğinin tipik bir kanıtıdır”. Metodolojik yaklaşımımızda; Hem araştırmacının hem de araştırılanın içinde olduğu ortak bir zihniyet anlayışından hareketle epistemolojik duruşumuzu Gadamerci hermeneutik olarak benimsedik. Araştırmamızda hipotetik-dedüktif akıl yürütme tarzım kullandık. Hipotezimizi test etmek üzere, Sadık Rıfat Paşa'nın metinlerine bir veri tekniği olarak söylem analizini uyguladık. Sonuç olarak, araştırmamızın hipotezi gerçeklenmiştir. Araştırmamızın bulguları, batı ile ilişkilerimizde bir tarihsel sürekliliğe işaret etmektedir. Diğer bir deyişle, Sadık Rıfat Paşa'nın metinleri, kavramsal çerçevemizde tanımladığımız dün-bugün sürekliliğini göstermektedir. 214
Özet (Çeviri)
SUMMARY Akpolat, Yıldız. In The Context of The Relation of Yesterday-Today. Doctorate Thesis. Adviser: Prof. Dr. NilgünÇelebi. P. 1-227. The subject of this study is: the mentality of being subject which determines the relations between us and west. The aim of the study is to find out whether the stressed attributions of us in our relationship with west can be seen as an indicator of a historical continuity. With this aim, we have gathered our data from Sadık Rıfat Pascha's texts. There are various theories, conceptualizations which focuse on different dimensions of this relationship. These dimensions include sociological, political and economical aspects. In this study, we have developed a new conceptual framework which is more appropriate to the study of our subject and which will also be useful for previous theories and conceptualizations. Depending on our conceptual framework we have formulated our hypothesis as:“Sadık Rıfat Pascha's texts represent the continuity of history in the context of our conceptualization of the mentality of being subject”. In our methodological approach; onthologically we assume that our mentality (both the researcher's and the subject's) represents the social reality. So our epistemological approach based on Gadamer's hermeneutic. We have used hypothetic-deductive reasoning. In order to test our hypothesis, we have applicated to Sadık Rıfat Pascha's texts the discourse analysis as a data gathering method. Finally, the hypothesis of our study has been verified. Findings of our study indicates a historical continuity of our relationship with west. In other words, the Sadık Rıfat Pascha's writings shows the historical continuity which we have defined in our conceptual framework. 215