Bektaşilik ve Bektaşi nefeslerinde dini muhteva
The Religous contents of Bektashi order and Bektashi hymns
- Tez No: 89748
- Danışmanlar: PROF. ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
ÖZET Xm. yy' da Anadolu insanını siyasî, dinî, kültürel yönden içinde bulunduğu ka rışıklıktan çıkartıp, onları İslamiyet'in, inanç esasları etrafında bir araya getiren ma nevi önderlerin en önemlilerinden birisi de Hacı Bektaş Velî'dir. Hacı Bektaş Velî şeyhinden aldığı emir üzerine, Horasan'dan Sulucakarahöyük'e (Şimdiki Hacıbektaş ilçesi) yerleşmiş, tebliğ ve irşad faaliyetle rinde bulunmuş, tarikatım yaymıştır. Hacı Bektaş Velî'nin İslamiyet'i şahsında temsil eden inanmış, samimi, sabır lı, mücahid, kanaatkar, Allah'tan korkan, şefkatli kişiliği sayesinde adıyla anılan Bektaşî tarikatı kısa zamanda Anadolu'ya yayılmış, Balkanlara kadar uzanmıştır. Kendisinin ölümünden sonra Balım Sultan' m tarikata yeni erkan ve usuller getirme siyle bozulmalar başlamıştır. Ünlü Bektaşî şairleri arasında; Yunus Emre, Kuygusuz abdal, Balım Sultan, Teslim Abdal, Kul Nesimi, Pir Sultan Abdal'ı sayabiliriz. Bunların içerisinde büyük ustalığını herkesin kabul ettiği en müşkül meseleleri bile bir çırpıda, zorlanmadan ve en yalın şekliyle ifade eden söz ustası Yunus Emre'nin ayrı bir yeri vardır. Bundan dolayıdır ki kendisinden sonra gelen birçok şair O'nun etkisi altında kalmıştır. Hacı Bektaş Velî'nin Makalât'mda anlatılan dört kapı ve kırk makam, tarikata her giren kişinin bir bir aşması gerekli olan kurallar olarak zikredilmiştir. Temennimiz, düşünce ve fikirleriyle halkımızın gönlünde yer etmiş Hacı Bektaş Velî'nin daha iyi anlaşılmasıdır. 237
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hacı Bektaş Velî is one of the most important of the moral leaders who took the people of Anatolia out of the policial, religious, cultural complexities in which they were during, the Xillth century and having them enter into the act of getting together around the principles of belief of Islam. There is a connection between him and the Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi, both with respect to religious order of hierarchy (sect) and for similarity of then- views. Hacı Bektaş Veli, upon orders received from his şeyh (sheik - head of religious order), broke away from Horasan and came and settled in the Sulucakarahöyük (presently named Hacıbektaş Sub-town) and entered into activitivities of making announcements and teaching the right way and spread his sect. Representing the Is lam in his personality, Hacıbektaş-i Veli was a believer, sincere and a patient person fighting for the religion, satisfied with his name spread in a short time to Anatolia and the sect was extended until a point covering Balkans. Following his death, Balım Sultan, brought new basic principles and methods to the sect and thus disturbances started. Among the famous Bektaşî poets, we can mention Yunus Emre, Kaygusuz Ab dal, Balım Sultan, Teslim Abdal, Kul Nesimi and Pir Sultan Abdal. Within them, as every one agrees, the master of words, Yunus Emre has a dif ferent place with his great mastership and ability solve, at once, the most complex problems, githout fleeing anmd difficulty and was capable of expressing the prob lems in the most abstract manner. Therdefore, many poets that come after him, stayed under a great influence he had made. In the four cup forty positions, explained in the book titled Makalât belonging to Hacı Bektaş Velî, for each person entering into the sect, there are rules that one has to observe, one by one, and they are mentioned. We wish that Hacı Bektaş Veli who has formed his place in the hearts of this people with his thinking ant ideas can be better understood. 238