Kırsal kalkınma yöneltileri (Köy-kent yaklaşımı ve Mesudiye uygulaması)
Rural development politics. (Köy-kent (village-town) Approach and Mesudiye application)
  1. Tez No: 127708
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
“Kırsal Kalkınma Yöneltilen, Köykent Yaklaşımı ve Mesudiye Uygulaması”başlıklı tez 3 bölümden ve giriş, sonuç ve öneriler kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında kırsal alan kavramı, kırsal yerleşim birimleri, kır-kent arasındaki farklar, kırkent arasındaki ilişki gibi konulara genel hatlarıyla değinilmiştir.“Türkiye'de Kırsal Kesimin Genel Görünümü”başlıklı birinci bölüm başlıca dört kısımdan oluşmaktadır, ilk kısımda kırsal kesiminin demografik ve sosyo-kültürel yapısı ayrıntılarıyla incelenmiştir. İkinci kısımda kırsal kesimdeki altyapı ve yerleşim durumu ile bazı hizmetlerin sunumu ele alınmıştır. Üçüncü kısımda ise kırsal kesimin ekonomik yapısı, üretim ve istihdam şekilleri incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Son kısmında ise kırsal alanda yönetim ve örgütleme yapısı sorunlarıyla birlikte ele alınmıştır. Birinci bölümün tümünde Türkiye kırsalının içinde bulunduğu durum tüm yönleriyle incelenmiş ve artı ve eksisiyle birlikte adeta fotoğrafı çıkartılmıştır. İkinci bölüm“Türkiye'de Kırsal Kalkınma”başlığı altında incelenmiştir. Bu bölümün ilk kısmında kırsal kalkınma kavramının tanımı yapıldıktan sonra kırsal kalkınma ilkeleri açıklanmaya çalışılmıştır. Devamında kırsal kalkınma yöneltilen ortaya konulmuştur. Kalkınma yöneltilerinin dayandığı temel yaklaşımlar belirtilmiş ve bu yaklaşımların temel özellikleri sayılarak, uygulanma şekilleri sonuçlarıyla birlikte ele alınıp değerlendirilmiştir. Son bölüm olan üçünü bölüm“Odu İli Mesudiye ilçesi Çavdar ve Yöresi Köyleri Köy-Kent Projesi”başlığı altında incelenmiştir. Yerleşme düzeninden kaynaklanan sorunların çözülmesi, alt yapı imkanlarının iyileştirilmesi, üretim imkanlarının geliştirilmesi gerçekleştirilerek ekonomik ve sosyo-kültürel kalkınmayı sağlamaya yönelik uygulanan köy-kent projesi gerekçesi, hazırlanışı, uygulanış şekil ve sonuçları ile ele alınıp anlatılmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında ise Türkiye'de kırsal kesimin geri kalmasına sebep olan etkenler bir bütün olarak ele alınıp özetlenmiş, bu etkenlerin ortadan kaldırılması için yapılması gerekenler açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca şimdiye kadar uygulanmaya çalışılmış olan kırsal kalkınma yöneltilerinin neden başarısız olduğu sorusuna yanıt bulunmaya çalışılmıştır. Kırsal alana yönelik kalkınma yöneltilerinde başarının yakalanabilmesi için nelere dikkat edilip, hangi stratejilerin izlenmesi gerektiği üzerinde durulmuştur. IX
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Rural Development Politics, Köy-kent (village-town) Approach and Mesudiye Application”consist of three parts and introduction, conclusion and suggestions parts. In the introduction part, the subjects related the concept of“rural”, rural settlings, differences between rural and urban and the relationship between rural and urban are held generally. The first chapter titled“General Appearance of Rural In Turkey”consists of four parts. In the first part, demographic and socio-cultural structure of the rural areas are examined in detail. In the second part, substructure and settlement situation of the rural areas and presentation of some services in rural areas are held. In the third part, economic construction, production and employment types of rural areas are examined and evaluated. And in the last part, management and organization structure of rural areas are held with their problems. In the whole of the first chapter, the situation of Turkish rural areas are examined from every point of view and with its positives and negatives, a photograph of the situation of rural areas are taken. The second chapter are examined under the title of“Rural Development in Turkey”. In the first part of this chapter, after defining the concept of rural development, rural development principles are tried to be explained. In the continue of it, rural development politics are put forward. Main approaches to which the rural development politics are based are stated are by considering the main properties of these approaches application types are held with their results and evaluated. The third and the last chapter are examined under the title of“Çavdar and its Neighbourhood in the Mesudiye District of Ordu Köy-Kent (village-town) Project”. The solution of the problems that occur from settlement system, "the Köy-Kent (village- town) project, which is for the purpose of development of economic and socio-cultural structure, by realizing the reforming of substructure opportunities and development of production opportunities and its reason, its preparation, application types are held and evaluated with their results. In the conclusion and suggestions chapters, the factors which leads to being under development of rural areas in Turkey are held entirely and summarized, and the needs to remove these factors are tried to be explained. Also, an answer to the question of why the former rural development politics have failed is tried to be found. It is stated what to care about and which strategies to follow in order to get success in development politics that are for rural areas. X