Kırgızistan'da serbest bölge uygulamaları ve yaşanan sorunlar
The Problems of free zones in Kyrgyzstan master's thesis
- Tez No: 127709
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR AKMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Shakitov, Tilek, Kırgızistan'da Serbest Bölge Uygulamaları ve Yaşanan Sorunlar. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Özdemir Akmut, 113 s. ÖZET Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından bağımsızlığına kavuşarak uluslararası arenaya çıkan Kırgızistan, diğer gelişmekte olan ülkeler gibi, küreselleşmekte olan dünyada ticari faaliyetlerin içinde yer alabilmek ve yer değiştiren yabancı sermayeden pay alabilmek amacıyla yeni stratejiler üretmek ve uygulamak zorunda kalmıştır. Yabancı sermaye ve teknoloji girişini kolaylaştıran Serbest Bölgeler stratejisi Kırgızistan'da uygulanan stratejilerden birisi olmuştur. Serbest bölgelerin kullanımı ülkeler için önemli birer stratejik unsurdur. Serbest bölge uygulamasını başardı bir şekilde gerçekleştiren ülkeler serbest bölgeleri; genel üretimi, ihracatı, döviz girdilerini ve istihdamı artıran, dış ticareti geliştiren, yabancı sermaye ve teknoloji transferini gerçekleştiren ve çeşitli amaçlara yönelik olarak kullanılabilen, ülkenin siyasi sınırları içinde ancak gümrük sınırlan dışında kalan çeşitli teşvik ve istisna avantajlarına sahip ticari ve/veya sınai faaliyetlerin yapıldığı alanlar olarak kullanmışlardır. Bu çalışmanın amacı, bağımsızlığın ilk yıllarında yabancı sermaye yatırımları çekme aracı olarak Kırgızistan'da oluşturulan serbest bölgelerin gelişme yolunda karşılaştıkları güçlük ve sorunları belirlemek ve bu sorunların giderilmesine yönelik çözüm önerilerini geliştirmektir. Piyasa ekonomisine geçiş sürecini yaşayan Kırgızistan, içinde bulunduğu ekonomik krizin derin etkilerim azaltabilmek için ticari bölgelerdeki üretim hacmini ve mal akışım arttırmanın yollarım ve çözümünü serbest bölgeler oluşturmada görmüş ise de, sermaye ve hukuki altyapı yetersizliği, ülkede var olan doğal zenginlikleri sermayeye dönüştürecek finansman kaynaklarının bulunamaması, satın alma gücünün düşük olması nedeniyle iç piyasaki talebin yetersizliği, bürokratik engeller, yürürlükteki kanunlarda uyuşmazlık ve çelişkilerin bulunması, dış pazarlara ulaşmadaki güçlükler, altyapı yetersizliği ve bankacılık sisteminin zayıflığı gibi sorunlar, Kırgızistan serbest bölgelerinin başardı olmalarım engelledikleri görülmüştür. 105
Özet (Çeviri)
Shakitov, Tilek, The Problems of Free Zones in Kyrgyzstan. Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. özdemir Akmut, 113 p. SUMMARY With disintegration of Soviet Union, states that gained independence namely Kyrgyzstan alike other developing countries started to seek strategies to attract foreign investment opportunities in order to acgaint a profit from the globalising world. Free zone was the one of the strategies of Kyrgyzstan to attract foreign investment and technology. The use of free zones is a very stategic issue for all nation states. States that have made good use of free zones have utilised it as: general production, import, inflow of foreign exchange, to develope forein trade, to create new job opportunities, zones of utilisation of foreign investments and high technology. What is more for other purposes, as zones within the political borders of a given country, yet zones are placed outside the custom boundaries with certain incentives and exemptions used for areas where industrial and commercial activities are carried out Aim of this study is to point out troubles faced like Kyrgyzstan in the first years of sovereignity in the forming of free economic zones and propose ways of possible solution. Kyrgyzstan in the transition to enter liberal market economy decided to form free zones to reduce negative effects of the economic crisis. Whilst attempting to reach to this aim Kyrgyzstan practised; obstacles in expanding production in the commercial regions, lack of the legal infrastructure, lack of means to turn natural resources into the capital, insufficient domestic demand on internal markets due to the low purchasing power of the people, bureaucratic obstacles, clash of law applications that are in use, problems to reach to external markets, lack of infrastructure and poor banking system. 106