Zygmunt Bauman'da politika ve etik
Zygmunt Bauman's views on politics and ethics
- Tez No: 127727
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Zygmunt Bauman Polonya'da doğmuş ve 1971 'de Sosyoloji Kürsüsünün başına geçmek üzere İngiltere'ye, Leeds Üniversitesi'ne gitmiştir. Şu anda Leeds ve Varşova Üniversitelerinde Emeritus profesör olarak görev yapmaktadır. Bauman 1980'lerin sonlarından bu yana modernite ve postmodernite sorunlarına eğilmektedir. Sosyoloji içindeki hermeneutik geleneğin temsilcilerinden biri olan Bauman İngiliz sosyolog Anthony Giddens tarafından postmodernitenin teorisyeni olarak tanımlanmıştır. Bauman çağdaş toplum ve kültürde meydana gelen değişmelerin yeni şartlara tam olarak cevap verebilecek yeni düşünce, ahlaki ve politik biçimler gerektirdiğini savunur. Bu çalışma Bauman'ın politika ve etik hakkındaki düşüncelerini modernite ve postmodernite bağlanımda konu edinmektedir. Bauman' a göre modernite bilgi ve iktidarın belli koşullarda bir araya gelmesiyle oluşmuş bir deneyimdir. İktidarın toplumu düzenlemek için ihtiyaç duyduğu bilgi entelektüeller tarafından sağlanmıştır. Modern dönemde entelektüeller yasa koyucu rolünü üstlenmişlerdir. Öte yandan postmodern dönemde artık bilgi ve iktidar arasındaki eski işbirliği kopmuştur. Kimlik oluşturma ve değer belirleme işinin piyasa tarafından üstlenildiği bu dönemde artık yasa koyucular olarak entelektüellere ihtiyaç duyulmaz. Postmodernite, özbilinçli, gerçekçi olmayan iddialarından vazgeçen, yanılsamaların olmadığı modernliktir. Postmodern etik, modern eriğin müphem olmayan etik kod arayışım reddeder. Bauman' a göre yeni bir etik ve politik anlayışa ihtiyacımız vardır. Politika da ahlaki sorumluluğun bir uzantısı olmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Zygmunt Bauman was born in Poland. Bauman came to Britain in 1971 where he took up a position as a lecturer eventually becoming Professor of Sociology at the University of Leeds. He is now Emeritus Professor of Sociology at the Universities of Leeds and Warsaw. Since the late 1980s, Bauman has been concerned with the problems of modernism and postmodernism. He has also been a key interpreter of the hermeneutic tradition within sociology. He has been described by the British sociologist, Giddens as“the theorist of postmodernity”. Bauman argues that the changes in contemporary society and culture require new modes of thought, morality and politics to appropriately respond to the new conditions. This study is concerned with Bauman's reflections on ethics and politics. These subjects are discussed in terms of modern and postmodern conditions. Bauman claims that modernity is an experience constituted by knowledge and power which come together in certain conditions. The knowledge required by power to regulate the society is provided by intellectuals. Intellectuals undertake the role of legislators in the modern era. On the other hand, the previous cooperation between knowledge and power has collapsed in the post modern era. Because the market undertook the constitution of identity and determination of values, there is no need for intellectuals as legislators. Postmodernity is self-conscious modernity without unrealistic claims and illusions. In this regard, the postmodern ethics refuses the certain ethical code investigation attempt of the modern ethics. According to Bauman, we need new ethical and political concepts. Bauman suggests that politics should be based on moral responsibility.