Neoliberalism and cosmopolitanism in scottish globalisation plays: A study of David Greig's Victoria and Kieran Hurley's rantin
İskoç küreselleşme oyunlarında neoliberalizm ve kozmopolitanizm: David Greig'in Victoria ve Kieran Hurley'nin Rantin oyunları üzerine bir inceleme
- Tez No: 929073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARPİNE MIZIKYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, küreselleşmenin tiyatro performansı ve prodüksiyonu üzerindeki etkisini Veronica Rodriguez ve Dan Rebellato'nun teorilerinden yararlanarak incelemektedir. Rodriguez'in“küreselleşme oyunları”kavramı, oyunların küreselleşmenin toplum, kimlik, kültür ve politika üzerindeki karmaşık etkilerini nasıl yansıttığını analiz etmek için bir temel oluştururken, neoliberalizme yönelik eleştiriler içermekte ve yeni küresel topluluklar için etik temelleri teşvik etmektedir. Çalışma, David Greig'in Victoria (2000) ve Kieran Hurley'nin Rantin (2013) oyunlarına odaklanarak sınıf mücadelesi, kültürel yabancılaşma ve yırtıcı kapitalizm temalarını vurgulamaktadır. Her iki oyun yazarı da neoliberalizmin insanlık dışı etkilerini, şirket figürleri ve farklı sınıfların tasvirleri aracılığıyla ortaya koymaktadır. Oyunlar, küresel terör ve çevresel tahribat gibi konuları ele alarak, Zygmunt Bauman'ın negatif küreselleşme kavramını küreselleşme eleştirilerinin bir yansıması olarak somutlaştırmaktadır. Bu oyunlar, katı etnik kimlikleri reddederek, neoliberal aynılaşma ve insanlık dışılaştırmaya meydan okuyan post-yapısalcı ve postmodern bir kimlik anlayışını benimsemektedir. Victoria oyununda, ana karakterin kimliğinin parçalanması, doğa, cinsiyet ve aidiyet ile ilgili deneyimlerinden kaynaklanırken, Rantin çok etnik yapılı bir toplumu ve postmodern çoğulculuğu tasvir eder; karakterler, toplumsal önyargılar içinde geçişler yaparak kimliklerini inşa etmeye çalışırlar. Küreselleşmenin bir sonucu olarak hareketlilik, kimlik oluşumu açısından önem taşımakta ve milliyetçilik ile aidiyet üzerine daha derin tartışmalara olanak tanımaktadır. Oyunlar, sınır ötesi alanlarda hareket eden karakterler aracılığıyla izleyicileri, kimlik ve kolektif aidiyetle ilgili çağdaş toplumsal sorunlar üzerine düşünmeye teşvik etmektedir. Ayrıca turistler, kurumsal bireyler ve mülteciler gibi yeni karakterlerin sahnede temsili, küreselleşmiş bir ulusu vurgulamaktadır. Oyunlardaki kuşbakışı sahneler, küresel bağlantısallığı ön plana çıkarmaktadır. Her iki oyunun da mekânsal yönleri, küreselleşme ve neoliberalizm altında yerelliklerin dönüşümünü ve sermaye akışını yansıtacak şekilde güçlü bir şekilde vurgulanmaktadır. Bunun yanı sıra, küreselleşmenin medya temsili, yerel bağlamlardaki ideolojik değişimleri ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, oyunlarda çevreci aktivizm ve işçi sınıfı mücadeleleri gibi çeşitli kozmopolit çerçeveleri açığa çıkarmaktadır. Analiz, küreselleşme oyun yazarlarının estetik ve biçimsel yenilikler kullanarak tiyatro izleyicelerine küresel bir topluluk hissi aktarmaya ve tiyatronun kozmopolit ideallere uyum sağlama ve onları teşvik etme potansiyelini vurguladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of globalisation on theatrical performance and production, drawing on the theories of Veronica Rodriguez and Dan Rebellato. Rodriguez's idea of“globalisation plays”serves as a basis for analyzing how plays reflect the complex effects of globalisation on society, identity, culture, and politics while critiquing neoliberalism and promoting ethical foundations for new global communities. Focusing on David Greig's Victoria (2000) and Kieran Hurley's Rantin (2013), the analysis highlights themes of class struggle, cultural alienation, and predatory capitalism. Both playwrights depict the dehumanizing effects of neoliberalism through the characterisation of corporate figures and different classes. They explore issues like global terror and environmental disruption, embodying Zygmunt Bauman's concept of negative globalisation as a manifestation of their critique of globalisation. The plays reject rigid ethnic characterisation, instead adopting a post-structuralist and postmodern view of identity that challenges neoliberal homogenisation and dehumanization. In Victoria, the central character's self-fragmentation arises from her experiences with nature, gender, and belonging. In contrast, Rantin illustrates multi-ethnic society and postmodern plurality as characters navigate transitions amid societal biases. As a result of globalisation, mobility is crucial for identity formation, allowing for nuanced discussions on nationalism and belonging. The plays portray characters navigating cross-border spaces, prompting audiences to reflect on contemporary societal issues related to identity and collectiveness. Furthermore, new stereotypes, including tourists, corporate individuals, and refugees, highlight the outlook of a globalised nation. Aerial views in the plays mirror global connectivity. The spatial aspects of both plays are profoundly emphasized to mirror the transformation of localities and the flow of capital under globalism and neoliberalism. Moreover, as an impactful medium, the media representation of globalisation reflects ideological changes in the plays. Ultimately, the study reveals various cosmopolitan frameworks in the plays, such as environmental activism and working-class struggles. The analysis showcases how the playwrights use aesthetic and formal innovations to cultivate a sense of community, highlighting theatre's potential to adapt to and promote cosmopolitan ideals.