İmam-ı Maturidi'de peygamberlik
Prophety by İmam-ı Maturidi
  1. Tez No: 127726
  2. Yazar: KALMAHAN ERJAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İslam'da peygamberlik konusu, Allah'ın varlığı ve birliğinden sonra ikinci önemli konudur. Çünkü bütün ilahî emirler ve yasaklar bu kurum aracılığıyla insanlığa bildirilmektedir. Müsülmanlar, Ehl-i Kitap kültürünün tesiri altında kaldığından dolayı zaman içinde peygamberlik anlayışı ile Kur"an'daki peygamberlik anlayışı birbirine uymamaktadır. Peygamberlere bir takım insan üstü vasıflar vermeye başlamışlardır. Zaman içinde insanların peygamberler hakkındaki meraklan ve mevcut bilgilere nesiller boyu yeni ilaveler getirmişler. Bu ilaveler kutsal kitaplara ve onların yorumlarına da yansımıştır. Bu bilgilerin önemli bir kısmı peygamberler hakkında gerçekleri aksettirmediği gibi çoğunluğu menkıbe görüntüsündedir. İşte bu yanlış anlayışların Kur'an doğrultusunda düzeltilmesine katkıda bulunur düşüncesiyle İmam-ı Maturidi'nin peygamberlik anlayışının incelenmesi gerektiğini düşündük. Çalışmama üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, Peygamberliğin imkanı, peygamberlerin gönderiliş gayesi, ortak özellikleri ve insanlığın peygamberlere olan ihtiyacı gibi konularda Maturidi'nin görüşlerini ele aldık. İkinci bölümde, Peygamberliğin ispati, peygamberlikten ayrı düşünemeyeceğimiz mucizenin peygamberliğe delaleti, mucizenin çeşitleri, keramet, vahiy ve akıl konularında Maturidi'nin görüşlerine açıklık getirmeye gayret ettik. Üçüncü bölümde, Peygamberlik Kurumu konusunda Maturidi'nin düşüncelerini irdeledik ve resul ve nebi kavramlarının sözlük ve ıstılahî manalarını açıkladık.
Özet (Çeviri)
The theme“Propriety”in islam is the second most important them after 'The Existancy and Oneness of Allah“. Because an divine commands and prohibitions are being informed to people by thes soot mediation. Because of the influence of Ehli Kitap culture on muslims by time the mentality of the word ”Propriety“ and the mentality of word ”Propriety“ Kuran does not svits with each other. Prophets were given some superior quality that normal human being doesn't have. From time to time the great interest of people about Prophets and drom generation to the existed information. These additions were reflected not only to the Holy Beoks, but also to their comment The most important part these informations is as they didn't reflect the truth about Prophets most of them are look like a legend. Now, in tile thought tocorrect these incorreck mentality we thought that there is a need in studying the mentality of Prophety by imam-i Maturidi. Our sudy contains three part 1) in the first part we dealed with the opinions of Maturidi on the means of prohety: the aim of sending prophety of humanity for the prophets. 2} in the second part we tried to make clearness of Maturidi's poinions on confirmation of prophety; the indication of the miracle to the prophety that we cant even imagine apart from prophety; the kind's of minracles; the miracle itself; and the themess ”Divine inspiration“, ”God's Revelation“; and the then» ”Mind“. 3) in the third part we discussed the opinions of Maturidi on the thme ”The Sosiety of Prophety"; and we tried to clarift the meanings of words and technical terms of concerpts of Prophet and Prophetic or Pertaining to Mohammed.