Kuzey Kafkasyada sufi hareketleri (1775-1859)
Sufi movements in Caucasia
- Tez No: 127735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN ERŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Soltayev, Zelimhan,“Kafkasya'da Sûfî Hareketleri (1775-1859)”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç.Dr.Seyfettin Erşahin, 125s.“Kuzey Kafkasya'da Sûfî Hareketleri (1775-1859)”, adlı tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İmam Mansur, Beybulat Taymiyev, Gazi Muhammed ve İmam Hamzat'ın mücadeleleri ele alınmaktadır. Kafkasya Sûfîliğinin müridiz m anlayışı ile bağlantılarını ve etkisini 1775-1834 tarihleri arasında vuku bulan savaşlar içinde anlatmaya özen gösterilmiştir. Bu dönem vakalarının gerçek yüzünü tespit etmek amacı ile savaş tarihi içine inmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde İmam Şamil'in kişiliği, hayatı ve mücadelesi, ve 1859'da Ruslara teslim olmasına kadar olan dönem izah edilmiştir. İmam Şamil'in kişilik özelliklerinden kaynaklanan ve kanaatimizce“İmamat(İmamet) Devleti'nin”yıkılmasını beraberinde getiren sebeplerden bazıları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, bu çalışmanın ana konusu olan Kafkasya Sûfîliği ele alınmaktadır. Kafkasya tarihinde Sûfîliğin yeri, etkisi ve bıraktığı miras incelenmektedir. Bununla beraber İmam Şamil'in 1840'lı yıllarda kurduğu“İmamat Devleti”ve işleyişi ele alınmaktadır. Ayrıca bu devletin dinî, siyasî ve askerî önderleri hakkında kısaca bilgi verilmektedir. Nakşibendi tarikatının ikiye bölünmesine sebep olan, Kafkasya tarihinde“müridiyye”ve“naibiyye”olarak anılan müridizm hareketlerinin gidişatı bu bölümde söz konusu edilmiştir. Çalışmanın sonunda Kafkasya'nın haritası, bazı naiblerin resimleri sunulmuştur. Genel olarak Rusça ağırlıklı kaynaklara dayanan bu çalışma bu konulardan ibarettir. 138
Özet (Çeviri)
THE SUMMERY Soltayev, Zelimhan,“Sufi movements in Caucasia”,Master's Thesis, Advisor: Doç.Dr.Seyfettin Erşahin, 131p. The subject of the thesis“Sufi movements in Caucasia”consists of three parts.İn the first part the struggles of İmam Mansur, Beybulat Taymiyev, Gazi Mohammed and İmam Hamzat are dealt. The connections between the Caucasian Sufizm and the müridizm ideology and its effect are stidied within the wars occured between 1775 and 1834.it is tried to analyze the history of wars to understand the real nature of the events of the period. İn the seocond part the personality of İmam Şamil, his life an struggle till his submission to Russian in 1859 are explained.İt is regarded to be important to explain some of the reason of the fall of“ İmamat state”which is considered to result from the character traits of İmam Şamil. İn the third part,the main theme of this study and the Caucasian area,the Caucasian Sufism is handled. The role,effect and the legality of Sufism in Caucasian history are dealt in accordance with the“ İmamat state”, founded by İmam Şamil in 1840s,and its fuctional system including brief descriptions of the state's religious political and military leaders.İn addition to these,in this part the condition of müridisin movements, which causes Nakshibendi sect to seperate into two and known as“miiridiyye”and“naibiyye”in the Caucasian history, are studied. The last part of the study contains the map of Caucasian and the pictures of some“nains”. The study,consists of these issues mentioned above,mainly makes use of the resources in Russian. 139