Modern İslam düşüncesinde eğitim anlayışı (Fazlur Rahman Muhammed İkbal ve Cemalettin Afgani örneği)
Understanding of education in modern islam thought (Fazlur Rahman Muhammed İkbal and Cemaleddin Afgani
- Tez No: 127734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET XIX. ve XX. Yüzyıllar İslâm dünyasının siyasî, sosyal, ekonomik, fikrî, dînî ve ahlâkî vb. alanlarda bir çöküntü ve dağılma ile karşı karşıya kaldığı çağlar idi. İslâm dünyası birlik ve bütünlüğünü kaybetmiş, bilim ve teknolojide gerilemiş, özgür ve yaratıcı olmaktan çıkan İslâm düşüncesinin ideolojik alandaki durgunluğu Müslümanların geçmişte yaşamalarına ve Batı'nın siyasî ve kültürel hakimiyetleri karşısında savunmacı bir tavır içerisine girmelerine yol açmış idi. Tasavvuf, Müslümanları hareketsizliğe itmiş, cehalet bidat ve hurafelerle dinin özünden uzaklaşılmış idi. Kelam, Hukuk ve Felsefe alanları bu duruma cevap verecek bir durumdan da uzak bulunmakta idiler. İslâm tarihinin bu bunalımlı döneminde, İslâm'ı bir bütün olarak yeniden hayata hakim kılmak ve akılcı bir metotla Müslümanları, İslâm alemini içinde bulunduğu durumdan kurtarmaya çalışan çeşitli fikir akımları ortaya çıkmıştır. Bu akımlardan biri olan Modern İslâm Düşüncesindeki fikir adamlarından Cemalettin Afgânî, Muhammed İkbal ve Fazlur Rahman, İslâm dünyasının içinde bulunduğu durumdan kurtulmasının çaresini temelde ilimde görmüşler, bu nedenle de eğitimde ıslahat fikrini savunmuşlardır. Bu çerçevede araştırmanın amacı bu üç fikir adamının eğitim-öğretim görüşlerinin ve bu görüşlerin dayandığı temel ilkelerin neler olduğunu tespit etmek, bu görüşlerin İslâm dünyasının ihtiyaçları, eğitim-öğretimin dünyada gelmiş olduğu nokta vb. hususlar açısından eğitim problemlerine bütüncül ve tutarlı çözümler getirip getirmediklerini belirlemek, diğer bir ifadeyle bu düşünürlerin eğitim anlayışlarını karşılaştırmalı olarak ele almak ve günümüz eğitim anlayışına katkısını ortaya çıkarabilmektir. 92
Özet (Çeviri)
ABSTRACT XIX. and XX. centuries were the era in which the Muslim world faced a collapse and seperation in political, social, economic, ideological, religious and moral areas. The Muslim world had last its unity and integrity, worscened in science and technology. The dullness in ideological area of Islamic thoght which had not remained as free and creative, caused Muslims to live in the past and to behave defensive against Western political and cultural dominance. Sufism pushed Muslims into a passive mode, Muslims became alienated to the essense of the religion with ignorance and supersititions. Kelam, Law and Philosophy disciplines were very for away to be able to answer (response) to the situation. In this depressionive term of the Islam history, some thought trends which tried to dominate Islam as a unity over the whole life and to save Islamic world from its current situation, began to seem. Cemalettin Afgânî, Muhammed İkbal and Fazlur Rahman -who were the intellectuals of modern Islamic thought- saw the remedy of Islamic world's problems basicly in science; so they supported the idea of reformation. Wthin this framework, the purpose of the examination is to be able ascertion (define, establish) these three intelletuals' education and teaching opinions and the main priciples which are the basement of these opinions, to define (determine) whether these opinions could bring integral and consistent solutions from the aspect of the needs of the Islamic world, education-teaching's today's position in the world ec. in another explanation to examine these intellectuals' education understanding's cotempororily and to bring up their additions to today's education understanding. 93