Rusça dilbilgisinde ismin halleri konusunun öğrenilmesinde yaşanan sorunlar
The Difficulties in learning noun cases in Russian grammar
- Tez No: 127748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PAMİR DİETRİCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu araştırmada Rusçanın ismin halleri konusunu öğrenen öğrencilerin karşılaştıkları sorunlar değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi birinci ve ikinci sınıflarında ve Ankara Üniversitesi TÖMER Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezinde Rusçayı öğrenen öğrencilere bir anket uygulanmış ve bu anket aracılığıyla karşılaştıkları sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Bir tane ek bulunmaktadır. Bu ekte öğrencilere uygulanan anket formları yer almaktadır. Birinci bölümde araştırmanın amacı, varsayımlar ve sınırlılıklar yer almaktadır. İkinci bölümde dil, anadil, yabancı dil kavramlarına değinilmektedir. Üçüncü bölümde dilbilgisi kavramına Rusçanın dilbilgisine ve yabancı dil öğretiminde dilbilgisinin önemine değinilmektedir. Dördüncü bölümde öğrencilere uygulanan anketler ve elde edilen veriler incelenmektedir. Beşinci bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır. DİLAN ÇAMLIBEL Ankara, 2003 80
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study it is tried to evaluate the problems the students face when they are learning the cases of a noun. A poll has been carried out to try to determine the students who study Russian in the first and second grades at the Faculty of Letters at Ankara University and Ankara University TOMER Turkish and Foreign Language Research and Application Centre. The research is formed in five sections. There is one attachment that the questionnaire forms which were applied to the students are in. In the first section the aim of the study, assumptions and restrictions are given. The concepts of language, native language and foreign language are mentioned in the second section. In the third section it is argued about the grammar concept, Russian grammar and the importance of grammar in foreign language teaching. In the forth section the questionnaires which are applied to the students and collected data are examined. The result and suggestions appear in the fifth section. 81