Çağdaş Rus dilinde edatların ismin hallerinde kullanılması
Use of prepositions in the names of the contemporary Russian language
  1. Tez No: 666307
  2. Yazar: LEYLA SUBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZİBAN TOPBAŞOĞLU ERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın konusu Çağdaş Rus dilinde edatların İsmin hallerinde kullanılmasıdır. Çalışmanın ana amacı Rusça dilbilgisinin ve yabancılara Rusça öğretiminin temel meselelerinden olan bu konunun Rus dili öğretimi literatürüne kazandırılmasıdır. Çalışmamız Rusça edatların İsmin halleriyle kullanımı ve bu kullanımların genel özelliklerini tanımlamaktadır. Bu sayede örnekler ve tablolar ile detaylı bir şekilde ele alınan çalışmanın öğrencilere yardımcı bir ön hazırlık kitabı olması amaçlanmaktadır. Çalışmada ilk olarak Edat kavramı Türkçe ve Rusça Dilbilgisi kuralları kapsamında incelenmiştir. Bu bölümde yerli ve yabancı çeşitli kaynaklar, makaleler, sözlük ve süreli yayınlar incelenmeye tabii tutulmuştur. Çalışma ile Rusça öğretim sürecinde İsim halleriyle kullanılan edatların daha kısa ve kalıcı olarak öğretilebilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the use of prepositions with cases in Contemporary Russian language. The main purpose of the study is to make Russian Grammar and teaching Russian to foreigners gained to the Russian teaching literature. Our study describes the use of prepositions with cases in Russian and the general characteristics of these uses. The study, which is handled in detailed with tables and examples, is intended to be a helpful preparation book for students. In the study, firstly, the concept of preposition was analyzed within the scope of Turkish and Russian Grammar rules. In this part, various local and foreign sources, articles, dictionaries and periodicals have been examined. With the study, it is aimed to teach prepositions using with cases in the Russian teaching process in a shorter and permanent way.