Asadullah Han Mirza Galib; hayati, sanatı ve mektup yazarlığı
The life, art and letter writting of Asadullah Han Mirza Ghalib
  1. Tez No: 127752
  2. Yazar: ÖMER IŞIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLSEREN HALICI ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
118 Işık, Ömer, Asadullah Han Mirza Galib: Hayatı. Sanatı ve Mektup Yazarlığı. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd.Doç.Dr.Gülseren HALICI ÖZKAN, 132 s. TEZ ÖZETİ. Asadullah Han Mirza Galib (1797-1869), Hindistan'da yaşamış Urdu Edebiyatının gelişimine önemli katkılarda bulunmuş bir Türk edebiyatçısıdır. Galib'in şiirleri, Orta Asya kuşağını kapsamaktadır. Galib'in Farsçasından İkbal'in Farsçası etkilenmiştin, İkbal'in şiir geleneği de İran, Afganistan ve Orta Asya ile ilişkilere bağlanır. Her iki şairimiz de Orta Asya şiir geleneğini baz almışlardır. Galib Urdu şiirinde, tasavvuftan felsefeye kadar, insanın duygu ve fikir dünyasına yönelik her türlü konuyu rahatça şiirine konu etmiştir. Onun felsefeci görüşlerine kadercilik, ahlak ilmi, sosyoloji ve siyaset de dahildir. O, doğa manzaralarını ve kainatın seyrini gözlemler ve hayalci yaklaşımıyla gönül dünyasında onları yaşatıp, kendi fikirleriyle onları besler. Onun duygusallığı o kadar etkili olur ki, kendi kendini o hayali oluşumla bağlantılı hale getirir ve fikirlerine bir yaşam elbisesi giydirip karşımıza gerçekmiş gibi getirir. Galib taklitçi değil, aksine kendi yolunu kendisi açan ve sınır tanımaz bir şair, insana yaklaşımıyla hümanist, evren ve yaşam karşısında mistik, özgür ve arayışa meyilli kişiliğiyle öne çıkmaktadır.119 Ayrıca mektuplarının muhtelif toplamı, herhangi bir şahsa veya topluma V çeşitli yollar göstermesidir. Galib'in bu tarzı ve çalışması Urdu nesrine yepyeni boyutlar kazandırmıştır. Galib'in hayatı, kişilik açılarıyla dolu uzun bir destandır. Bu tarihin bir büyük önemli olayı 1857 ayaklanmasıdır. Bu ayaklanmayı Galib kendisi görerek yaşadı ve çok üzüldü. Bütün gücüyle şiddetlere göğüs gerdi ve gözleriyle Müslüman Hindistan tarihinin en büyük olayını gördü. Galib, hassas bir gönüle ve nazik bir şairane mizaca sahip y olduğundan bu elim olaylar hakkında kendi tecrübe ve incelemelerini gerek şiirleri gerekse mektuplarıyla ortaya koydu. Bu çalışmamız Asadullah Han Mirza Galib'in dört bölümde incelenmesini içermektedir. Bu bölümlerde çalışmamızın; Birinci Bölümünde ;Galib'in atalarının Türk soyundan geldiği, doğumu ve çocukluğundan başlayarak eğitimini nasıl takamül ettirdiğini, evliliğini, hayatın zorluklarını ve çektiği sıkıntılara karşı direnci detaylı şekilde ele alınmıştır. İkinci Bölümünde ;Şairimizin Urdu Edebiyatına sağladığı katkıların yanısıra dil ve edebi alanındaki ustalıkları, kullandığı üslup ve diğer özelliklerine değinilmiştir. Üçüncü Bölümünde ; Galib'in ulaşabildiğimiz tüm Urduca ve Farsça eserleri belirtilerek, okuyucularımıza açıklamalı bilgiler verilmiştir.120 Dördüncü Bölümünde ; Galib'in nesir alanındaki en bariz örnekleri olabilecek mektuplarına ve mektup yazarlığına yer verilmiştir. Esas olarak Urduca mektuplar üzerinde durularak, bu mektupların tarihi belge özellikleri de vurgulanmaya çalışılmıştır. v-»*
Özet (Çeviri)
121 Işık, Ömer, The Life.art. and Letter writtlnq of Asadullah Khan Mirza Ghalib: Graduate Thesis, Advisor: Yrd.Doç.Dr.Gülseren HALICI ÖZKAN, 132 p. Ghalib was a genius poet as well as a prose writer of Urdu and Persian. His ancestors were originally Turks who migrated to India, where Ghalib was born in Agra near Delhi. Ghalib led a very difficult life full of miseries. He was deeply influenced by the political, social and economic conditions of his age. His poetry and his prose in shape of letters to his friends and pupils reflect all these conditions. Ghalib's complexity is stated to have its springs in his personal life which was a complex texture of physical suffering and mental and emotional unrest of that era. He ventilated all his sufferings and emotions through his letters which make history of that age. Ghalib was not a traditionalist but he set his own tradition which culminated in time to come. There was no tradition of writing simple prose to be used in daily life. The prose of that time was artificial and full of verbosity. Ghalib adopted very simple but meaningful style to express his experiences. His minute observation and mastery of expression added to his literary calibre. No doubt he was a pioneer of Urdu prose as well. I have divided this thesis into four chapters. First part deals with his ancestors, his birth, his childhood, his education, marriage, migration from Agra to Delhi, his miseries, the destruction of Delhi and his lifestyle. In the second chapter I have discussed his art, his style, his services to the literature, his different qualities of head and heart, his gazel etc. at length.122 In the third chapter a full view of his Persian and Urdu works has been given so that we should be able to judge his services to the literature. The fourth and last chapters deal with his prose writing which is presented in his personal letters written to his friends and the renowned personalities of that time. These letters.in fact, are the history of that age. His prose style set a new tradition of simplicity and meaningfulness. And this tradition set by Ghalib affected to the modem prose of that time was artificial and full of verbosity.