Türk siyasal yaşamında Vatan gazetesi
Vatan newspaper in Turkish political life (1950-1960)
  1. Tez No: 127751
  2. Yazar: SANEM GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNA AKŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Toplumsal ve siyasal olayların incelenmesinde önemli bir kaynak teşkil eden gazete, kamuoyu yaratan ve onu yönlendiren işlevleriyle, siyasal mücadelenin verildiği alanlardan birini oluşturur. Gazetenin bu etkin yapısı, onu tek parti döneminde Cumhuriyet Halk Partisi iktidarına karşı muhalefetin gerçekleştirildiği teme alanlardan biri kılarken, yoğun şekilde desteklediği muhalefetteki Demokrat Parti 'nin iktidar olma mücadelesinde de önemli bir konuma oturtur. Bu çerçevede Türk siyasal yaşamının önemli bir kesitini oluşturan Demokrat Parti'nin 1950 yılından başlayarak 1960 yılı ortalarına kadar süren 10 yıllık siyasal serüveni sürecinde, Vatan gazetesi önemli bir konuma sahiptir. Vatan 'm siyasal iktidarla ilişkilerinde temel belirleyici, iktidarın Türkiye'yi Batı ülkeleriyle beraber kılacak politikaları olmuş, bu bağlamda Vatan gazetesi, Demokrat Parti iktidarını Batı'yla özelde ise ABD ile varolan ilişkileri geliştirecek bir siyasal güç olarak gördüğü sürece desteklemiştir. Ancak özellikle 1950'li yılların ortalarından itibaren iktidarın ortaya koyduğu politikaların Vatan tarafından ülkeyi Batı dünyasından uzaklaştıracak tehlikeler olarak değerlendirilmesi, Vatan 'in Demokrat Parti'ye verdiği desteğe son vererek, muhalefete başladığı evre olmuştur. Demokrat Parti'nin iktidarda olduğu 1950 ile 1960 yılları arası süreç dahilindeki Vatan gazetesi sayılarının incelenerek, siyasal iktidarla ilişkilerinin ortaya koyulduğu bu çalışmada, Vatan'ın Demokrat Parti iktidarına desteği ve muhalefeti bu çerçevede ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Newspapers, which constitute an important source on investigation of social and political events with functions to create and direct public opinion, form one of the fields for political struggle. This effective structure of the newspaper causes it to be one of the basic fields for opposition against Republic Society Party ruling in the one party period, and puts the opposition Democratic Party which they supported intensely in a key position during power struggle. In this framework, during 10 years long political adventure of Democratic Party beginning from 1950 through mid 60s which constitutes a significant fraction of Turkish political life“Vatan”, had a vital position. The main determinant in the relationship of“Vatan”with the political power is the policies of the ruling party that will keep Turkey in line with the west countries. In this context“Vatan”supported the ruling of Democratic Party as long as they accepted the party as a political power that can develop the existing relationships with the west countries, especially USA. However, especially after the mid 50s“Vatan”accepted the policies followed by the power party as a thread that will take apart the country from west countries and ended the support for the Democratic Party and began the period of opposition. In this study, which investigates the volumes of“Vatan”during the years 1950 - 1960 under the power of the Democratic Party and maintains the relationships of the newspaper with the political power, the support and opposition of“Vatan”to Democratic Party is examined.