Hacze iştirak
Participation to an attachment
  1. Tez No: 127754
  2. Yazar: CEMAL TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EJDER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Toprak, Cemâl, Hacze iştirak, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ejder Yılmaz, 137 s. Hacze iştirak; borçlunun birden fazla alacaklısının bulunması halinde, alacaklılardan birinin koydurduğu hacze, diğer alacaklıların kanuni şartlara uyarak katılabilmeleri ve bu suretle mevcut hacizden kendi alacakları için pay isteyebilmesidir. Tezimizde bu konuyu inceledik. Çalışmamız, girişi izleyen dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, hacze takipli (adi) iştirakle ilgili farklı hukuk sistemlerindeki düzenlemeleri ve hacze iştirakin şartlarını inceledik. Tezimizde; İcra ve İflâs Kanununda yapılan değişikliklerle, hacze iştirakin çok sıkı şartlara tabi tutulmuş olmasının, uygulama alanını son derece sınırlandırdığı sonucuna ulaştık. Tezimizin ikinci bölümünde, hacze iştirakle ilgili bazı özel durumları inceledik. Uygulamada en fazla başvurulan hacze iştirak türünün, ihtiyatî hacizlerin hacze iştiraki olduğu sonucuna ulaştık. Maaş hacizleriyle ilgili değişikliğin gerekçelerini inceleyerek, olması gerekenin tespitini amaçladık. Kamu alacakları ile diğer alacakların hacze iştiraklerinde, hacze iştirak sürelerinin farklı düzenlemelere tabi olduğunu tespit ettik. Üçüncü bölümde, hacze iştirakin ikinci türü olan hacze takipsiz (imtiyazlı) iştirakle ilgili düzenlemelerin konuluş nedenini ve şartlarını ayrıntılı olarak ele aldık. Son bölümde ise; hacze iştirak usulünü, safhalarını ve hacze iştirakin sonuçlarını inceledik. Tezimizin sonuç bölümünde, hacze iştirakle ilgili genel bir değerlendirme yaparak bu konudaki görüş ve önerilerimizi açıkladık.
Özet (Çeviri)
SU M M A RY Toprak, Cemâl, Participation to an attachment, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Ejder Yılmaz, 137 p. In my thesis, I have studied on“Participation to an attachment”which means having a lawful right for a creditor to ask for dividing the same portion at the same time as the other creditor or creditors from a deptor under the lawful conditions. My study is consist of four sections following the introduction. In the first section, I have studied on the arrangements of different law systems based on attachment prosecution and its conditions. In my thesis study, I have come to a conclusion to the changes of execution and Bankrupt law and participation to an attachment is being subjected to very strict conditions. For the second part of my thesis, I have studied on some special cases of participation to an attachment. The Resul shows that the more applications to taking part in an attachment is the cautionary attachment. I have aimed to get a result on studying about the changes of salary attachmets. The result of the evidence shows that the public creditor's periodical time is different from the other creditor's in an attachment prodecure. For the third part of my thesis, I have studied on the detials of the arrangements and the conditions of applying the second part of participation to an attechment which is named none prosected attachment. For the last part, I have studied on the ways of taking part an attachment and it's phases and results. For the last part of my thesis, I have done o general evaluation on participation to an attachment and I have explained my opinions and advices on it.