Türk Aile Hukukunda yoksulluk nafakası
The Maintenance allowance for destitution (poverty) in the Turkish Family Law
- Tez No: 127755
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tezin konusu,“Türk Aile Hukukunda Yoksulluk Nafakası”dır. Yoksulluk nafakası, boşanma sonunda kanunun öngördüğü şartların gerçekleşmesi halinde eş lehine hükmolunan ekonomik bir değer olup, boşanmanın mali sonuçlarına ilişkin bir kurumdur. Yoksulluk nafakasına ilişkin düzenleme ahlaki ve sosyal gerekçelere, hakkaniyet mülahazasına dayanır.Aile hukukuna özgü özel bir sorumluluk hali söz konusudur. Yoksulluk nafakasına ilişkin taleplerin Medeni Kanunun ikinci Haddesinde düzenlenen“dürüstlük”ilkesine aykırı olmaması lazım gelir. Boşanma halinde,maddi tazminat ile yoksulluk nafakasının birlikte itenilmesi halinde; maddi tazminat alan eşin ekonomik durumunda önemli bir iyileşme sağlanması sonucu çok istisnai haller dışında yoksulluk içinde bulunduğunu söylemek zor olacağından, mahkemenin öncelikle koşullan bulunduğu taktirde maddi tazminata karar vermesi bundan sonra hükmolunan maddi tazminatın davacının ekonomik durumunda ne ölçüde iyileşme sağladığını dikkate alması,maddi tazminata rağmen bir yoksulluğun olup-olmayacağını göz önünde tutması gerekir. Bu çalışmada özellikle, yoksulluk nafakası istenebilmesi için yasada belirtilen şartlardan biri olan“yoksulluk”kavramından uygulamada ve doktrinde ne anlaşıldığı, ne anlaşılması gerektiği,eski medeni kanundaki düzenlemede erkeğin nafaka talebinde bulunabilmesinin“kadının refah durumunda”bulunması ek şartına bağlanmasının yoksulluk nafakasının amacıyla çelişkisi, boşanma kararının kesinleşmesinden sonra yoksulluk nafakası talep edilip-edilemeyeceği tartışmasına yeni medeni kanundaki değişiklikler ışığında öneriler, nafaka borçlusu eşin ölümü halinde nafaka borcunun mirasçılara intikaline ilişkin görüşler, yeni medeni kanunda yoksulluk nafakasının dayanağı olan“ailede bakım yükümlülüğü”ne ilişkin düzenlemelerin nafaka tayinine etkisi irdelenerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis : The Maintenance Allowance for Destitution Poverty) in the Turkish Family Law“ The maintenance for destitution is a financial consequence of the divorcement and an economic value,which will be decided and given in favor of lusband or wife,in case of the fulfillment of the conditions,described by the Law. The regulations for the maintenance allowance(alimony) are based upon the moral and social reasons and justice,where a special responsibility,according to the family law is required. The requests for the maintenance allowance for the destitution should not be opposing against the Principle of Honesty according to the Article 2. of the Turkish Civil Law. in case of the request for the financial compensation together with the maintenance allowance for destitition,-with only expreme exceptions-, it is difficult to say that the husband or wife,who takes the financial compensation and gets a better economic level of life,is in destitution.Therefore,the court should,first of all, decide about the financial compensation, if there would be the conditions for it and see the influence of the financial compensation in the aconomical life of the husband or wife,take it into the consideration.whether there wold be any destitution after the payments of the Financial compensation. Within this thesis, especially the definition of the meaning of ”destitution: Poverty“ which has been described in the law,as a condition for the request for maintenance allowance.in the doctrine and practice,will be made and the contradiction between the purpose of maintenance allowance and the good life conditions of the wife.as an additional condition for the request for the maintenance allowance by the husband,according to the formen Civil Law will be discussed, in addition to that,whether the maintenance allowance would be requested if decree for divorce has become decisive,according to the New Civil Law, what propositions could be made in this case,the opinions about the transfer of the debts of maintenance allowance in case of the death of the husband or wife who is the debtor of the maintenance allowance.to the heirs or heiresses,the influence of the regulations about ”the responsibility of care in the family"which is the basic for the maintenance allowance.according to the new Civil Law,will be explained.