Türk kara havacılığında, uçuş ekibi kaynaklarının yönetimi
Crew resources management ın Turkish army aviation
- Tez No: 127761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
TURK KARA HAVACILIĞINDA UÇUŞ EKİBİ KAYNAKLARININ YÖNETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Serdar ŞENTÜRK ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Şentürk, Serdar, Türk Kara Havacılığında Uçuş Ekibi Kaynaklarının Yönetimi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd.Doç.Dr.Ahmet Alpay DİKMEN, 135s. Havacılık ile ilgili kazalar araştırıldığında ortaya çıkan en önemli sonuç, insan faktörünün sebebiyet verdiği kazaların çoğunlukta olmasıdır. Sivil havacılıkta geliştirilen kuralların zaman içerisinde askeri havacılığa ithal edilmesi sonucu çoğu yabancı ülkede, uçuş ekibi kaynakları yönetimi eğitimi verilmeye başlanmıştır. Ülkemiz havacılık sektöründe de, son 10 yıldır bu konu gündem oluşturmakta ve bilgilendirme çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı kazalar oluşmadan evvel eğitim yolu ile personelin davranışlarının değişmesini sağlayacak bir eğitim programı oluşturmaktır. Amaç para ve personel kaybını, uçuş ekibi kaynakları yönetimi eğitimi vererek ortadan kaldırmaktır.
Özet (Çeviri)
CREW RESOURCES MANAGEMENT IN TURKISH ARMY AVIATION (Master's Thesis) Serdar ŞENTÜRK ANKARA UNIVERSITY INSTUTE OF SOCIAL SCIENCES June 2003 ABSTRACT Şentürk, Serdar, Crew Resources Management In Turkish Army Aviation, Master's Thesis, Advisor: Yrd.Doç.Dr.Ahmet Alpay DİKMEN, 135p. The significant result of aviation accident investigation showed that large amount of accidents are caused by human factors. Most of the aviation rules developed by Civil Aviation are also welcomed in military. As a result, the Crew Resource Management (CRM) training programme has been used by most nations. This has been the agenda in Turkish Aviation for ten years and informing studies are still continuing. The aim of the thesis is to build up a training programme, which will make positive changes in people behaviors in advance. Crew Resource Management training will save human lives and resources.