Broca afazisinde ezgi örüntüleri
Intonatıon contours in Broca's aphasia
- Tez No: 127762
- Danışmanlar: PROF. İCLAL ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Broca afazisi görülen hastalarda, dilsel öğelerde ciddi eksiklikler göze çarpmaktadır. Spontan düzelme dahilinde, dilsel yapılardaki görünümlerde bireysel farklılıklar doğrultusunda düzelmeler görülmektedir. Araştırmamız, Broca afazisinden düzelme göstermiş hastaların ezgi örüntülerindeki değişmeleri saptamayı amaçlamıştır. 5 'i erkek, 3'ü kadın olmak üzere toplam 8 hasta ile ile iki ayrı çalışma gerçekleştirilmiştir. Yapılan her iki çalışmada da hastalardan alınan ses kayıtları, bir ses analiz programı olan Praat 4.05'te analiz edilmiştir. İlk olarak ses kayıtları, spontan konuşma, resim anlatma ve okuma becerileri üzerinden değerlendirilmiştir. İkinci olarak; konuşma çıktısı, tümce türlerine göre ayrılmış; ad tümcesi, eylem tümcesi, varoluşsal tümce, eksiltili tümce,“mi”biçimbirimi ile oluşturulmuş soru tümcesi olmak üzere incelenmiştir. Kayıtlar sonucunda elde edilen tümceler ölçünlü dil konuşucusu bir kadın ve bir erkek uzman tarafından okunmuş ve normal değerler alınmıştır. Yapılan ilk çalışma sonucunda, hastaların spontan konuşma, resim anlatma ve okuma becerileri arasında ezgi örüntüleri açısından farklılıklar saptanmıştır. Kontrol değerleri incelendiğinde, soru tümceleri hariç böyle bir farklılık yoktur. Yapılan ikinci çalışmada görülen sonuçlar ise şu şekilde betimlenebilir. Hastalardan elde edilen tümceler değerlendirildiğinde, saptanan ezgi örüntüleri bireyler arası bağımsızlık göstermiştir. Fakat kontrol değerlerinden farklı olarak, süren ezgi örüntüsü çoğunluktadır.
Özet (Çeviri)
In broca' s aphasia patients, there can be serious language defects. Spontaneous recovery within individual differences can be seen in the aspects of language structure This study aims to provide deviation of intonation contours of patients those recover from Broca' s aphasia. Two different studies with 5 male and 3 female are held in this research, Praat 4.05, which is a sound anatising programme, is used while analysing sound records in both two studies. Sound records are first analysed through spontaneous speech, picture telling and reading skills. Secondly, the data collected is divided into sentence types. The data has been read by a female and a male standard language user in order to collect control values. The intonation differences in patients' spontaneous speech, picture telling and reading skills are provided at the end of the first study. But, there is no similarity apart from affirmative questions when control values are analysed At the end of the second study; individual independency among the intonation contours are found out But, different from the control values, the number of continous intonation is more.