İslam düşüncesinde iyimserlik
Optimizm in Islamic thought
- Tez No: 127763
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Yalçınkaya, Cihan, İslam Düşüncesinde İyimserlik, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Hayrani Altıntaş, 143 s. Tez, giriş bölümünden sonra, sonuçla birlikte üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tezin oluşmasında izlenen metod üzerinde durulmuş ve gerekli görülen kavramlar açıklanarak bu kavramların birbirileri ile olan ilişkileri ele alınmıştır. Birinci bölümde,“Teorik İyimserlik”üzerinde durulmuş ve bu iyimserlik anlayışının, İslâm Felsefesini oluşturan bazı önemli filozofiarca ne şekilde ele alındığı incelenmiştir. Bunu yaparken de“Teorik İyimserlik”başlığı“Mutlak”ve“Göreceli”olmak üzere iki başlık altında ele alınmıştır. Bunun yanında beşeri ve ilahi dinlerde kötülük olgusunun tespiti yapılmıştır. Bu arada konuyla alakalı olduğu için İslâm düşüncesi içersindeki“İnsan Hürriyeti”konusuna da kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde ise,“Pratik İyimserlik”konusu ele alınmış ve bu tür bir iyimserliğe, İslâm inanç sistemi içersinde olumlu etki eden faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, iyimserlik anlayışının Kur'an-ı Kerim 'de olup olmadığına, varsa, böyle bir anlayışının nasıl işlendiğine değinilmiş ve yine Kur'an-ı Kerim'de kötülük ifadelerinin ne amaçla kullanıldığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise, tezde tespit edilmiş olan bazı önemli görüşler özetlenerek, bu görüşlerin günümüze nasıl uyarlanabileceği, bundan başka daha neler yapılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yalçmkaya, Cihan, Optimism in Islamic Thought, Master's Thesis, Adviser: Prof. Dr. Hayrani Altıntaş, 143 s. The thesis consists of three different parts then with conclusion, after introduction part. In introduction part, it had been discussed on the method in constitution of thesis, and necessary terms had been explained, and the connections of these terms to each other had been dealt In first part, it had been discussed on the“Theoretical Optimism”and this optimism understanding had been examined, how some important philosophers had dealt with the Islamic Philosophy. And while we examine this,“The Theoretical Optimism”capital had been dealt with two capitals as“Absolute”and“Relative”. As well, it had been found out evil in religion as human and divine. In the meantime, because of this had been interested with the theme, it had been mentioned also shortly over“Human Freedom”in Islam Thought. And in second part, it had been dealt with the theme“Practical Optimism”and for this kind of optimism, it had been found out the positives factors in Islam- Belief-System. And in third part, whether, if the understanding of optimism is in the Holy Koran, if yes, it had been mentioned, how so an understanding had been begun, and again it had been tried to find out, in which purpose the evil expressions had been used. And in conclusion part, some opinions had been summed up, which in thesis had been found out, how these opinions can be accommodated in our daytime and except this, it had been found out, what else it can be made?