Çağdaş siyaset felsefesinde negatif ve pozitif özgürlük ayrımı
- Tez No: 127765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, ilk olarak Antik Yunan felsefesinde ortaya çıkan ve çağdaş tartışmalarla süregelen pozitif ve negatif özgürlük kavramlarının genel bir açıklamasını vermeyi amaçlamaktadır. Çalışma özgürlük kavramının pozitif özgürlük kavramı aracılığıyla tanımlanabileceğini savunmakta ve negatif özgürlük kavramının kurgusal bir kavram olduğunu ileri sürmektedir. Negatif özgürlük kavramı bireysel ve toplumsal alanlardaki pozitif özgürlüğün gerçekleşmesine bağlı olarak biçimlenmekte ve işlevsel bir anlam kazanmaktadır. Bu belirlenme aynı zamanda ahlaki seçimler, ölçütler ve değerlerle de genişlemektedir. Birlikte gerçekleşen ve oluşan bu yapın ın belirgin bir çerçevesinin çizilebilmesi için, çalışma belirlenimin üzerine yerleştiği felsefi düşüncelerin, özellikle Liberalizm, Hegelcilik ve Marksizm gibi, eleştirel bir incelenmesini yapmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis chiefly attempts to give a comprehensive account of positive and negative concept of freedom which is first established in Ancient Philosophy and has been continuing in contemporary debates. The study defends that the concept of freedom must be understood in terms of positive freedom, and accordingly, argues that the concept of negative freedom is a constructed one. Negative freedom seems to be provisional and is determined to the extent that how positive freedom realize in both individual and social realms. This determination is also enlarged by moral choices, standards and values. To give a clear representation of this firmly incorporated view, the study tries to make a critical survey of philosophical thoughts, namely, Liberalism, Hegelianism and Marxism, in which this determination dwells on.