Çağdaş siyaset felsefesinde agonistik politika
Agonistic politics in modern political philosophy
- Tez No: 325006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. EMRAH BERİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Çağdaş agonistik politika, iktidar ve çatışmanın insanlar arası (siyasal) ilişkilerdeki kurucu ve düzenleyici niteliğinden hareket eden -yani agonu esas alan- ve bu iktidar ve çatışma gerçeğine rağmen demokratik bir birlikte yaşam imkânının mevcudiyeti üzerinde ısrarla duran geç modern bir siyasal düşünce hareketidir. Demokrasiye yönelik ısrarlı vurgusuyla bu düşünce hareketi, evrensel ile tikel, kimlik ile farklılık, birlik ile çokluk ve giderek akıl ile özgürlük arasında yeni veya yeniden içeriklendirilmiş gerilimli bir dengenin kurulabileceği umudunu yeşerterek modern demokratik/siyasal meşruiyet krizine etkili bir çözüm önerisi getirmiştir.Geniş kapsamlı bir literatür taraması niteliği taşıyan bu çalışmada çağdaş agonistik politika üç bölüm halinde incelenmektedir. Agonistik politikanın belli başlı tanım, anlam ve bileşenleri ile temel düşünsel mirasının ele alındığı ilk bölümde, çağdaş agonistik politikaya yön veren düşünsel ve tarihsel mirasın aydınlatılmasına çalışılmıştır.Çalışmamızın ikinci bölümünde, çağdaş agonistik politikanın demokrasi ile ilişkisi ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır. Çağdaş agonistik politika, asıl olarak demokratik toplumsal/siyasal bir düzenin inşa edilmesini amaçlayan siyasal/felsefi bir kuramdır. Öyle ki, liberal değerlere sadakat çerçevesinde geliştirilen demokrasiyi derinleştirme hedefi agonistik politikanın en can alıcı yönünü oluşturur.Çalışmamızın üçüncü ve son bölümü, çağdaş agonistik politikanın kapsamlı bir eleştirisine ayrılmıştır. Bu bölümde çağdaş agonistik politikaya yönelik eleştiriler, toplam beş tematik sorun etrafında ele alınarak tartışmaya açılmıştır. Agonistik bir siyasal düzen ya da demokrasi modelinin önündeki en önemli açmazlarından birini, agon'un şiddetten nasıl ayırt edilebileceği sorunu oluşturur. Agonistik politikayı açmaza sürükleyen ikinci bir sorun, agonistik bir siyasal düzenin ne tür bir akıl ya da uyum temelinde inşa edileceğiyle ilgilidir. Agonistik politikayı eleştiriye hedef haline getiren üçüncü bir sorun, agonistik kimliğin ?öteki?sinin kim ya da kimler olduğunun belirlenmesiyle ilgilidir. Agonistik politikanın felsefi niteliği daha ağır basan dördüncü bir sorunu, tarihsellik meselesiyle ilişkilidir. Agonistik politikayla ilgili beşinci ve son bir sorun ise, hınç ve karar verilemezlik kavramlarıyla ilgilidir. Hınç ve karar verilemezlik kavramları, agonistik felsefenin çok önemli iki düğüm noktasını (deyim yerindeyse ?kapitone noktası?nı) oluşturur.
Özet (Çeviri)
Modern agonistic politics is a late modern political movement of thought which derives from the constitutive and regulatory feature of power and conflict (politically) in-between human beings -in a sense it grounds on agon- and which persistently lays great stress on the possibility of a democratic co-existence in spite of this power and conflict reality. With its insistent emphasis on democracy this movement of thought has offered an influential solution to the modern democratic/political legitimacy crisis by cultivating the hope that it is possible to set up a new or newly thematized delicate balance between universal and particular, identity and difference, unity and multitude or ever between reason and freedom.In this study which presents a comprehensive literature research, modern agonistic politics is examined through three chapters. In the first chapter where the underlying definitions, meanings, components and main intellectual heritage of agonistic politics are addressed, it is aimed to elucidate the intellectual and historical heritage shaping modern agonistic politics.In the second chapter of our study, modern agonistic politics? relationship with democracy is discussed in detail. Modern agonistic politics is originally a political/philosophical theory aspiring to establish a democratic social/political order. Such that the aim of democratic consolidation cultivated along with the commitment to the liberal values constitutes the most crucial aspect of agonistic politics.The third and last chapter of our study is designated for a comprehensive critique of modern agonistic politics. In this chapter, the critiques against modern agonistic politics are addressed and brought up for discussion under totally five thematic problems. One of the most significant dilemmas in front of the agonistic political order or democracy model is how to differentiate agon from violence. The second problem leading agonistic politics to a stalemate is pertinent to the question of on what sort of reason or harmony basis agonistic political order is to be constructed. The third problem leaving agonistic politics open to criticism is pertinent to the question of determining who shall be the ?other(s)? of agonistic identity. The fourth problem with the agonistic politics, which is more involved in philosophical concerns, is pertinent to the question of historicity. And the fifth and last problem with the agonistic politics is pertinent to the concepts of resentment and undecidability. The concepts of resentment and undecidability constitute two crucial points (so to say ?anchoring point?) of agonistic philosophy.