Himmetzade Abdullah (Abdi), hayatı eserleri ve Divan-ı Nu'üt'u
Himmetzade Abdullah (Abdi), his life, works and Divan-ı Nu'üt
  1. Tez No: 127822
  2. Yazar: ABDULMECİT İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
İslamoğlu, Abdulmecit, Himmetzâde Abdullah (Ahdî). Hayatı, Eserleri ve Dîvân-ı Nu'ût'u. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mehmet Akkuş, rX+196s. ÖZET Himmetzâde Abdullah XVII. yüzyıl ile XVIII. yüzyılın başlarında yaşamış, telif ve şerh niteliğindeki eserleriyle Dinî-Tasavvufî Türk Edebiyatı içerisinde yer alan önemli bir şahsiyettir. Babası Himmetiyye tarikatının kurucusu olarak kabul edilen Himmet Efendi'dir. Himmetzâde muhtelif camilerde vaizlik yapmış; ayrıca babasının vefatı üzerine onun yerine İbrahim Efendi Tekkesi'nin basma geçmiştir. O iyi bir vaiz olduğu kadar, aynı zamanda iyi bir hattat ve bestekârdır. Şiirlerinde Abdî mahlasının yanısıra Abdullah, Derviş Abdullah ve Himmetzâde isim ve künyelerini kullanmıştır. Himmetzâde'nin telif ve şerh niteliğinde on üç eserine ulaştık. Eserlerinin önemli bir bölümü İranlı Şâir Urfi Muhammed b. Zeyneddin'in şiirlerinin şerhlerinden oluşmaktadır. O, hem Divân Edebiyatı hem de Tasavvufi Halk Edebiyatı tarzında şiirler yazmış bir şâirdir. Himmetzâde'nin içinde yaşadığı XVII. yüzyıl ile XVIII. yüzyılın başları Dîvân Edebiyatı'nda na'tların sayıca arttığı bir dönemdir. Himmetzâde de Dîvân-ı Nu'ûfu ile“bütünü na'tlardan oluşan dîvân”sahipleri arasında yerini almıştır. Metin transkripsiyonunu yaptığımız bu eser, Milli Kütüphane Yz. A. 2835 numarada kayıtlı olup, eserin tespit edebildiğimiz tek nüshasıdır. Himmetzâde Abdullah mutasavvıf ve şâir bir babanın evladı olarak dünyaya gelmiş, bu havayı soluyarak yetişmiş ve sonunda bir tarikat şeyhi olmuştur. Metin transkripsiyonunu yaptığımız Dîvân-ı Nu'ût başta olmak üzere tüm eserlerinde ağırlıklı olarak verilmek istenen mesaj ise“Allah ve Peygamber sevgisi”dir.
Özet (Çeviri)
İslamoğlu, Abdulmecit, Himmteteâfo Abdullah (Abaft, His Life^ Wftrks and Dîvân-ıNu'ût Master Thesis, Advisor; Prof. Ör. Mehmet Akkuş, IX+196p. ABSTRACT Himmetzâde Abdullah is a distinguished figure, who lived in 17th century and early 18th century» known for his Written and commentary works in Turkish Religious and Spiritual Literature. His father is Himmet Efendi» who is regarded as the founder of Hnnmetiyye sect. Himmetzâde worked as a preacher (vaiz) in several mosques and upon his lather's death, he replaced Ids father's status as the leader of Ibrahim Efendi f Tekke“ (a place rituals). He is, besides being an influential preacher, a talented caUiographer and composer, In his poems, he used pen-names; Abdullah, Dervish Abdullah and Himmetzâde as well as Abdi We were able to access thirteen works of Himmetzâde. A great part of his works include commentaries on the poems by the Iranian poet, Ürfî Muhammed b. Zeyneddin. He wrote poems having the stylistic properties of Divân Literature and Spiritual folk Literature. During the periods of 17th and early 18th century, when Himmetzâde lived, there was increase in the number of ”na'fs (praise poems for Mohammed). Himmetzâde deserves his distinguished place among the compiler of“na't”collections with his work, uDîvân-ı Nu'uf. The work, which we have transcripted, has only one copy in the National Library with the registration number, Yz.A.2835. Himmetzâde, born to a spiritual family and the son of a poet, was brought up in the same fashion and became a sect leader. The work, which we have transcripted, Drvân-ı Nu'ût, focuses on“the love of God and Mohammed”, as do his other works.