İlk dönem tasavvuf tarihinde kadın
Women in early period history of sufism
  1. Tez No: 127821
  2. Yazar: SEVİLAY KUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AŞKAR, PROF. DR. A. NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Kul, sevilay, 'İlk Dönem Tasavvuf Tarihinde Kadın' Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Mustafa Aşkar, Prof. Dr. A. Nedim Serinsu, 182 sayfa Hz. Adem ile dünya serüvenine başlayan kadın toplumun oluşmasında erkekle birlikte rol almıştır. Kadın ve erkek arasında yalnızca fizyolojik ve psikolojik benzerlik ve farklılıklar olup birbirlerine karşı hiçbir üstün veya eksik yönleri bulunmamaktadır. Erkekler gibi bir çok alanda başarılı çalışmalar ortaya koyan bayanlar bunun en açık örneğini oluşturmaktadırlar. Fakat buna rağmen onun durumu hep tartışıla gelmiş ve kadın çeşitli baskı ve eziyetlere maruz kalmıştır. Dinlerin kadına bakışı incelenirken de aynı durum ortaya çıkmıştır. Yahudilik, Budizm, Zerdüştlük ve Hinduizm gibi dinlerinde kadının yaşam alanına müdahale ederek onun üzerinde baskı oluşturduğu görülmüştür. Oysaki Kur' an ve Hadislerin ışığında kadın konusu incelendiğinde islam'ın kadına bakışı ve onu bir birey olarak ele alışı ile bir devrim meydana getirdiği görülmektedir. Çünkü İslam kadına zulmedilmesine izin vermeyip, ona hak ettiği hakları vererek mağdur edilmesinin önüne geçmiştir. Ayrıca Kur'an'da insanlara örnek olarak erkeklerle birlikte kadınlardan da bahsedilmiştir. İslam'ın diğer toplumlarda görünenin aksine kadına verdiği değer tasavvuf alanında daha açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. Tasavvufta kadın erkekle eşit kabul edilmiş hatta daha üst seviyeye çıkarılmıştır. Öyle ki Süfyan-ı Servi, Mevlana, İbn Arabi, Zünnun gibi bir çok mutasavvıfa hocalık yapan mutasavvıf kadın bulunmaktadır. Fatma bint. Müsenna, Fatma en- Nisaburiyye, Rabia el-Adeviye bunlardan bir kaçıdır. Tasavvuf disiplini çerçevesinde mutasavvıf kadınların hayatlarını anlatan çeşitli eserlerin yazılmış olması ve hatta tarihte kadın şeyhlerin yaşamış olması tasavvuf alanında kadına verilen önemi açık bir şekilde ortaya koymaktadır. 181
Özet (Çeviri)
SUMMARY Kul, Sevilay, 'Women in Early Period History of Sufizm', Institute of Social Secience, Master's Thesis, Advisor: Doç.Dr. Faruk Toprak, 184p. Women who have been started world adventure with Adem takes responsibilities whit men.There are some psychological and physical similarities and differances but there are not superiority and deficiency between them. Women who made many succesful studies shows these reality very clearly.However, women 's status have been discussed and women have been exposed to different pressure and cruelty in different areas. Inequality which has been made against women can be seen in Judeo-Christion tradition and other religious tradition. On the other hand, these negative stuations has changed with Islam. When we look at Holy Qur'an and Tradition. We can see this reality. Qur'an which was send to mankind by God gives and importance and equality not only to men but also women. It prohibits bad behaviour to both men and women. God wants to establish egaliterian society. The value which has been given to women has been seen in Sufi approach very clearlt. Women in Sufism are equal to men; moreover, they are given superiority. Some Sufist such as Süfyan-ı Sevri, Mevlana, Zunnun, İbn Arabi and so on are being students of Sufi women. Fatma bint. Müsenna, Fatma en- Nisaburiyye and Rabia el -Adeviyye are only some of them. In conclusion, the fact that these have been many women figures in sufi tradition shows to what extend women gained then importance, equality, etc. in this tradition. 182