Dikkat toplama eğitimi programının ilköğretim 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin dikkat toplama becerilerinin geliştirilmesine etkisi
Improving the concentration skill of children attending the second and third classes of a primary school
- Tez No: 127841
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKA ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Psikolojik Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
IV ÖZET DİKKAT TOPLAMA EĞİTİMİ PROGRAMININ İLKÖĞRETİM 2. VE 3. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN DİKKAT TOPLAMA BECERİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNE ETKİSİ Kaymak, Suna Doktora, Eğitimde Psikolojik Hizmetler Anabilim Dalı Eğitimin Psikolojik Temelleri Programı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Belka Özdoğan xxiv - 229 s. Bu araştırmada, dikkat toplama eğitimi programının ilköğretim 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin dikkat toplama becerileri üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırma, 2001-2002 öğretim yılında Ankara İli Mamak İlçesi Demirlibahçe ilköğretim Okulu' nda öğrenim gören, 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin arasından yansız olarak atanmış 42 denekle yürütülmüştür. Araştırmada, ilköğretim okullarının 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin dikkat toplama becerilerinin geliştirilmesine yönelik yapılandırılmış bir eğitim programı hazırlanmış ve bu programın etkililiğini test etmeyi amaçlayan, deney-kontrol gruplu, öntest-sontest ve izleme ölçümlü deneysel bir desen kullanılmıştır. Araştırmanın deseni 2x3' lük split-plot (karışık) desendir. Bu desende, birinci etmen deneysel işlem gruplarını (deney ve kontrol gruplarını); ikinci etmen ise,bağımlı değişkene bağlı tekrarlı ölçümleri (öntest, sontest ve izleme ölçümü) göstermektedir. Bu desene göre, araştırmanın bağımsız değişkeni, sadece deney grubuna uygulanan dikkat toplama eğitimi programıdır. Bağımlı değişkeni ise, öğrencilerin dikkat toplama düzeyleridir. Araştırmada ayrıca, öğrencilerin farklı cinsiyetlerde ve farklı sınıf düzeylerinde olmalarının, dikkat toplama düzeyleri üzerinde ne tür bir etki oluşturduğuna bakılmıştır. Bu desen doğrultusunda, araştırmanın başlangıcında deney ve kontrol grubunda yer alan deneklere Bourdon Dikkat Testi Harf Formu (BDT) ve Ettrich Dikkat Testi (EDT) öntest olarak uygulanmıştır. Daha sonra deney grubunda yer alan deneklere 13 oturumdan oluşan dikkat toplama eğitimi programı uygulanmıştır. Oturumların uygulama süresi 30-40 dakika arasında sürmüştür. Kontrol grubu ile herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Eğitim programının bitiminden hemen sonra hem deney hem de kontrol grubunda yer alan deneklere BDT ve EDT sontest olarak uygulanarak grupların dikkat toplama düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı test edilmiştir. Dikkat toplama eğitimi programının etkisinin uzun süreli olup olmadığını sınamak için sontestlerin uygulanmasından 3 ay sonra hem deney ve hem de kontrol grubunda yer alan deneklere BDT ve EDT izleme ölçümü yapmak amacıyla tekrar uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin dikkat toplama düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını test etmek için fark puanları için t- testi ve tek faktör üzerinde tekrarlanmış ölçümler için iki faktörlü varyans analizi (2x2 ANOVA) kullanılmıştır.VI Araştırmanın bulguları, deney ve kontrol grubundaki deneklerin dikkat toplama düzeylerinde.05 düzeyinde farklılık olduğunu ve deney grubundaki öğrencilerin dikkat toplama düzeylerindeki artışın uygulanan dikkat toplama eğitim programından kaynaklandığını göstermiştir. Dikkat. toplama eğitim programının dikkat toplama düzeyini artırıcı etkisinin sınamak için deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin dikkat toplama testlerinden aldıkları sontest puanları ile izleme testi puanları karşılaştırılmış ve deney grubundaki öğrencilerin dikkat toplama düzeylerindeki artışın uzun süreli olduğu görülmüştür. Araştırmanın diğer bir bulgusu da, deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin farklı cinsiyetlerde ya da sınıf düzeylerinde olmalarının öğrencilerin dikkat toplama düzeyleri üzerinde etkisinin olmadığıdır. Bu araştırmanın sonucunda, dikkat toplama eğitim programının ilköğretim 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin dikkat toplama becerilerini geliştirdiği ve bu eğitim programının uzun süreli etkileri olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY IMPROVING THE CONCENTRATION SKILL OF CHILDREN ATTENDING THE SECOND AND THIRD CLASSES OF A PRIMARY SCHOOL Kaymak, Suna PhD, Department of Psychological Services in Education (Programım of Psychologie Basics of Education) Adviser: Belka Özdoğan xxiv - 229 p. The objective of this study is to investigate the effectiveness of a training programme, aiming to improve attentional skills of the primary school students. The study was carried out in Demirlibahçe primary school, located in Mamak province, Ankara, during the period of 2001-2002 academic semesters. To improve the attentional skills of the second and third grade students a training program was developed by the researcher. The effectiveness of training programme was analysed by the 2x3 split-plot factorial design, comprising treatment and control groups by the pre-post and follow up tests. In order to optain the attention levels of the students Bourdon Attentional Test- Letter form and Ettrich Attentional Test were used. In accordancewithpretest results each group was comprised of 21 students. The training programme was consisted of 13 sessions, each session lasted arround 30-40 minutes. After the completion of the programme post test results were obtained. To investigate the long term effect of the training program, three months later, a follow up measurement was gathered. The two way ANOVA was employed for the results obtained by the Bourdon Attentional Test- letter form. Since the Ettrich Attentional Test was not suitable for the ANOVA analysis, the difference between the groups was investigated by t -tests. The level of significancy was at.05. The SPSS 10.00 was used for statistical analysis. A significant difference was found between the two groups showing that the treatment had an effect an the concentration skills of the children. The follow up results confirmed the obtained difference between the groups. There was no sex and grade level differences. As a result, the training program was effective in improving the concentration skills of 2 nd and 3 rd grade level students and the differences was still continuing at the end of three month interval.