Web ortamlı probleme dayalı öğrenmede bilişsel esneklik düzeyinin öğrenci başarısı ve tutumları üzerine etkisi
The Effect of cognitive flexibility on students achievement and attitudes in web mediated problem based learning
- Tez No: 127840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ DERYAKULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmayla web ortamında gerçekleştirilen öğrenci yönlendirmeli probleme dayalı öğrenmede bilişsel esneklik düzeyinin öğrencilerin başarıları, tutumları ve öğrenmenin kalıcılığı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma Ankara Fen Lisesi birinci sınıfına devam eden toplam 30 öğrenci (14-16 yaşları arasında) üzerinde yürütülmüştür. Öğrencilerin konuya ilişkin ön bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla bir ön test ve bilişsel esneklik düzeylerini saptamak üzere renk-kelime testi uygulanmıştır. Bu iki ölçekten elde edilen veriler öğrencilerin deneysel gruplara yansız olarak atanmasında kullanılmıştır. Bilişsel esneklik düzeyleri açısından öğrenciler bilişsel esneklik düzeyi yüksek (n=10), orta (n=10) ve düşük (n=10) olarak atanmışlardır. WebCT ortamında geliştirilen probleme dayalı öğrenme uygulaması sonunda son-test ve 3 hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Ayrıca web ortamlı probleme dayalı öğrenmeye yönelik tutumu belirlemek üzere geliştirilen tutum ölçeği, öğrencilerin süreç içindeki davranışlarını değerlendirmek üzere geliştirilen grup arkadaşını değerlendirme formu ve problem hakkındaki nitel veriler için bir form uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemelerinde aritmetik ortalama, standart sapma, tek faktörlü varyans analizi, karışık desenler için iki faktörlü varyans analizi (ANOVA) ve çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda web ortamlı probleme dayalı öğrenme uygulaması sonucunda öğrencilerin ön test-sontest ve ön test-kalıcılık testi puanları arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu, diğer bir ifadeyle deneysel işlemin öğrenci başarısını ve öğrenmenin kalıcılığını anlamlı bir şekilde artırdığını ortaya koymuştur. Öte yandan, bilişsel esneklik değişkeninin öğrenci başarısı, tutumları ve öğrenmenin kalıcılığı bakımından anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of cognitive flexibility on achievement, retention and attitudes of students in web mediated problem based learning. The study is carried out with three groups of 30 students (aged 14-15 years) selected among nineth grade level of Ankara Science Highschool. In order to obtain the groups' level of prior knowledge and cognitive flexibility, pre test and stroop color word test are administered. The data obtained from these scales are used to assign groups objectively. The three different groups are assigned considering the level of cognitive flexibility as high (n=10), medium (n=10)and low(n=10). Post-test is administered at the end of the application of the PBL instructional material developed on WebCT tool and after three weeks retention test is administered. In order to identify the attitudes of students toward web mediated problem based learning, the attitude scale is administered. Moreover, peer evaluation from developed for evaluating the behavior of students within PBL application process and the form used to obtain qualitative data of students view on related problem are administered. In the analysis of data mean, standart deviation, one way variance analysis, two way variance analysis for factorial design and multivariate varyans analysis (MANOVA) are utilized. After the analyses of data, it was found significant differences between students' pre-test-post test and post test-retention test means, it means that traetment affect positively students' achievement and retention of learning. On the other hand, it was observed cognitive flexibility didn't produce any significant differences in terms of students' achievement, retention of learning and attitudes in web mediated problem based learning.