Mevduatların korunması ve mevduat sigorta sistemleri
Protecting bank deposits and deposit insurance systems
  1. Tez No: 127849
  2. Yazar: ATİLLA ÇALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Tarih boyunca bankacılık sistemi ülke ekonomileri açısından büyük önem taşımış ve bankalar ekonomilerde ödemeler sisteminin merkezi olarak görev yapmıştır. Bankalar kişilerin tasarruflarını toplayarak bunları kredi olarak üretken faaliyetlere aktarmakta, ödemeler sisteminin çalışmasını sağlamakta ve finansal faaliyetleri koordine etmektedir. Bankacılık faaliyetlerinin başlamasından bu yana, kişilerin tasarruflarından elde edilen mevduatlar bankacılık işlemleri açısından temel fon kaynağım teşkil etmektedir. Özellikle son yüzyılda finansal sistemdeki dalgalanmalar ve bu dalgalanmaların etkileri artış göstermiştir. Söz konusu finansal dalgalanmalar banka başarısızlıklarına neden olmuş ve mevduat sahipleri nezdinde büyük kayıplar ortaya çıkmıştır. Pek çok ülke mevduat sahiplerinin hak ve menfaatlerini korumak ve finansal sistemde güven ve istikran sağlayarak bankacılık sisteminin etkin bir şekilde işlemesini sağlamak üzere katı yasal düzenlemeler gerçekleştirmiştir. İş bu çalışmanın temel amacı Türkiye'de mevduatların korunmasına yönelik olarak alman tedbirlerin ve bu tedbirlerden en önemlisi olan mevduat sigorta sisteminin incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Çalışma ana hatlarıyla sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mevduat kavramı ve mevduatların korunmasının gerekliliği konusu detaylı olarak tartışılmaktadır. Burada mevduatın tanımı ve türleri, mevduatın hukuki niteliği ve mevduatta zamanaşımı konulan üzerinde de durulmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde mevduatların korunmasına yönelik olarak 4389 sayılı Kanun ve diğer mevzuatla uygulamaya konulan önleyici tedbirler kısaca incelenmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, mevduat sigortası kavramı, mevduat sigortasının tarihçesi ve ahlaki çöküş, ters seçim, batmayacak kadar büyük olma ve sigortanın maliyeti gibi yoğun olarak tartışılan konular incelenmektedir. Dördüncü bölümde ise, sistemin örgütlenmesi, özel sigorta kuruluşları tarafından sigortanın sağlanması, sigortanın zorunlu veya ihtiyari olması, mevduat 188sigortasının kapsamı ve mevduat sigortasının finansmanı gibi mevduat sigortası uygulamalarının yapısal özellikleri incelenmektedir. Beşinci bölümde, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de uygulanmakta olan mevduat sigortası uygulamaları değerlendirilmekte ve Avrupa Birliği tarafından üye ülkelere önerilen mevduat sigortası uygulaması incelenmektedir. Altıncı bölümde, Türkiye'de uygulanan mevduat sigorta sisteminin genel yapısı ayrıntılı olarak sunulmaktadır. Bu bölümde sigorta sisteminin gelişimi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, sigortanın kapsamı, mevduatların ödenmesi ve iflas talebi ve banka ortak ve yöneticilerinin şahsi sorumlulukları incelenmekte ve değerlendirilmektedir. Yedinci bölümde mali sistemde yer alan diğer bir aracı olan özel finans kurumlan nezdindeki hesaplar ve bunların korunmasına yönelik alınan önlemler ele alınmaktadır. Çalışmanın sekizinci ve son bölümünde ise mevduatların korunması ve mevduat sigorta sistemine ilişkin genel sonuç ve değerlendirmeler yer almaktadır. 189
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In history, banking system is crucial to a country's economy; banks serve as the center-point of the exchange of money throughout the economy. Banks gather savings from people, make loans to productive activities, run the payments system and coordinate financial transaction. Till the banking activities begin, the deposits which banks gather from people's savings, are the main resource for banking operations. Especially in the last century, volatility in financial systems and the effects of these volatility began to increase. These financial volatilities resulted in banking failures and the depositors suffered very large losses. Many countries decided to make solid regulations in order to protect the rights and the interests of depositors and to ensure an efficient functioning of the banking system by also giving due consideration to confidence and stability on financial system. The main purpose of this study is to examine and evaluate the measures which have been taken to protect deposits and also the deposit insurance system, being the most important of all. This study consists of eight sections. In the first section, the concept of deposit and the rationale for protecting deposits has been discussed in detail. Also, the definitions of deposit and its types, legal issues about deposits and the prescription of deposits have been presented in this section. In the second section, the ex-ante measures which have been taken to protect the depositor's rights and interests by Banking Act No. 43 89 and other legal legislations, have been examined shortly. In the third section of this study, the concept of deposit insurance, the history of deposit insurance and the controversial issues such as moral hazard, adverse selection, too big to fail policy and the cost of deposit insurance system have been examined. In the fourth section, the structural features of deposit insurance schemes such as organization of deposit insurance system, private insurance, voluntary or compulsory membership, insurance coverage and financing the system have been 190examined. In the fifth section, deposit insurance schemes in United States and United Kingdom have been evaluated and the deposit insurance system which is offered by European Union to member countries have been examined. In the sixth section, the general frame of Turkish deposit insurance system has been presented in detail. Besides, the historical development of Turkish deposit insurance system, Savings Deposits Insurance Fund, system coverage, deposit pay-off by fund and bankruptcy and personal liabilities of managers and shareholders have been examined and evaluated. In the seventh section, Islamic Financial Institutions that takes a small place in Turkish finacial system has been examined and the protecting of the accounts in these institutions have been evaluated. Finally in the eight section, a general conclusion and evaluation about protecting the deposits and deposit insurance system takes place. 191