Dünyada mevduat sigorta sistemleri uygulamaları ve Türkiye için bir model önerisi
- Tez No: 134013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
141 ÖZET Bir çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de finans kesimi içerisinde bankalar önemli bir yere sahiptir. Bir bankanın mali yükümlülüklerini karşılayamaması durumunda bankacılık sektöründe yeralan diğer bankalara duyulan güven de sarsılmakta, hatta tüm ekonomi olumsuz etkilenmektedir. Mevduat Sigortası uygulaması, riskin gerçekleşmesinden önce tasarruf sahiplerinin birikimlerini banka sistemi içerisinde değerlendirmesini sağlamakta, risk gerçekleştikten sonra da bankalara hücum etmesini önlemektedir. Mevduatın korunması konusunda oluşturulan kurumların en etkili ve gelişmişi olan mevduat sigorta sistemi ülkemizde gerçek manada TMSF'nun kurulmasıyla 1983 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Bu tarihten günümüze kadar onlarca bankanın Fon'a devralması ve birleşmesi operasyonları gerçekleştirilmiş, bugünlerde de Fon'daki bankaların satışı hayata geçirilmiştir. Türkiye'de sistem, açık olması, katılımı zorunlu ve devlet bünyesinde oluşturulmuş kamu tüzel kişiliği özelliklerini taşıyan mevduat sigorta fonu bulunmasıyla çağdaştır. Bunun yanında gerçek kişilerin tasarruf mevduatını koruması ve mevduatın belli bir kısmı garanti altına almasıyla teorik bakımdan da gelişmiş memleketlerdeki örneklerinden geride değildir. Ancak ülkemizin bugünkü şartlarına göre revize edilmesi lazımdır. Bankalar risklerine ve sermaye yapılarına göre sınıflandırılmalı ve prim ödemeleri bu kriter bazında gerçekleştirilmelidir. Türkiye Bankalar Birliği etkin olmalıdır. Tasarruf Mevduatı Sigorta Kurumu ihdas edilmelidir. Döviz tevdiat hesapları garanti kapsamı dışına çıkartılmalı ve yalnız TL cinsinden mevduat hesapları korunmalıdır. Tasfiyesine başlanan bankanın mevduatları ödeme süresi de kanunda açıkça belirtilmelidir.
Özet (Çeviri)
142 SUMMARY Banks occupy an important position in financial sector in our country as well as in many other countries. In case of that a bank is not able to fulfil its financial liabilities, the confidence for the other banks of banking sector is lost and even the whole economy is affected adversely. The application of Deposit Insurance enables the deposit-owners to increase the value of their savings within banking system before the realization of risk, and then, after the realization of risk, prevents the deposit-owners crowding the banks. Deposit Insurance System which is the most effective an developed institution for the protection of deposit has been actually applied with the establishment of Savings Deposit Insurance Fund in our country in 1983. And since then, operations of transfer of many banks to Fund and their convergence and also recently selling of banks within Fund have been realized. The system in Turkey is contemporary due to the quality of being open, compulsory participation and the existence of Deposit Insurance Fund having the characters of public artificial persons determined within the structure of goverment. Furthermore, as this system protects savings deposits of actual persons and guarantees a certain amount of deposit, it does not stay behind the examples in developed countries theoretically. However, it requires to be revised by taking into account of today's conditions in our country. And also, banks need to be classified according to their risks and capital structures. Premiums require to be paid on the basis of this criterion.The Banks Association of Turkey need to perform more effectively. Savings Deposit Insurance Institution should be introduced. Foreing Currency Accounts should be excluded from the scope of guarantee and just deposit accounts in domestic currency should be taken under quarantee. The due date for deposit payments of banks started to be liquidated should be defined clearly on Law.