Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ikinci maddesi çerçevesinde yaşama hakkı ve Türkiye
Living right and Turkey in the framework of the second article of the European convention on human rights
  1. Tez No: 127857
  2. Yazar: DENİZER ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
“Avrupa İnsan Hakları Sözlesmesi'nin ikinci maddesi çerçevesinde Yaşama Hakkı ve Türkiye”tezi, Avrupa insan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye'de Yaşama Hakları ihlalleri savları hakkında verdiği kararları incelemeyi konu edinmiştir. Türkiye'de Yaşama Hakkı ihlalleri, her zaman yaygm olarak tartışılan bir konu olmuştur. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bu konuda yapılan başvuruların yoğunluğu da,tartışmanın halen güncel, önemli ve ciddi olduğunu göstermektedir. Tez, tartışmanın önem ve ciddiyetim göz önüne alarak Türkiye'deki yargısal/idari pratiklerin sözleşmenin ikinci maddesi yönünden sorunlarını gösterme ve devletin yaşama hakkını tesis etme ve koruma yükümlülüğünün gereğini ne derece yerine getirebildiğim, mahkemenin Türkiye Kararlarını değerlendirme ekseninde ortaya koyabilme amacındadır. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, yaşama hakkının sözleşmedeki haliyle kapsam, sınır ve içeriği tartışılmıştır. İlk bölüm, çalışmanın asıl malzemesinin sağlıklı olarak incelenmesi amacındadır. Bu nedenle kapsam ve içeriği sınırlı tutulmuştur. İkinci bölümde ise çalışmanın asıl konusu olan. Mahkemenin konu hakkında verdiği Türkiye Kararları incelenmiştir. İnceleme, kararların belirli ayırımlara ve kategorilere ayrılması esasına dayanmıştır.Bu yapılırken konu hakkında analitik bir inceleme düzlemi oluşturulmaya gayret edilmiş, bu düzlemin olanaklarından yararlanılarak genel çıkaranlara ulaşılmaya çalışılmıştır. 154
Özet (Çeviri)
This thesis on“Living Right and Turkey in the Framework of the Second Article of the European Convention on Human Rights”is intended to examine the decisions of European Human Right Court about the claims of human rights violations in Turkey. Violations of Living Right have always been a discussion subject extensively in Turkey. The density of applications that are made to the European Human Right Court on this subject show that this discussion is still topical, important and serious. By considering the topicality and importance of the discussion, this thesis aims to show the juridical/ administrative problems that are faced because of the second article of the convention and indicate weather or not the state carries out its liabilities on establishment and protection of living right by evaluating the decisions of the court This study consists of two parts. In the first part, the scope, limit and content of living right are handled according to the convention. The aim of the first part is to examine the main material of the study in a healthy way. Because of this reason, the scope and content of this part is limited In the second part decisions of the Court given about Turkey, which constitutes the main subject of the study, are examined This examination takes the separation of decisions according to certain differentiations and categories as a basis. While doing that it is tried to establish an analytical examination platform on this subject and to reach general arguments by using the opportunities that are offered by this platform. 153