Rekabet Kurulu kararlarının hukuki niteliği ve yargısal denetimi
Legal nature of the decisions of the competetition board and judical action against board decision
  1. Tez No: 127858
  2. Yazar: AHMET EĞERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
ÖZET Kamuoyunda daha çok bağımsız idari otorite (BİO) olarak bilinen yeni idari kurumlar ülkemizde son on yıldır giderek yaygınlaşmakta olup, telekomünikasyon, enerji, ekonomik rekabet, sermaye piyasası, fınans ve bankacılık gibi toplumsal yaşamın vazgeçilmez alanlarını kontrol altına aldıkları gözlenmektedir. Kuruluş kanunlarında BİO'lara verilen yetkilerin genişliği, organik yapılarının farklılık göstermesi, merkezi idarenin hiyerarşik ve vesayet denetimine tabii olmamaları, devlet tüzel kişiliğinden ayrı kamu tüzel kişilikleri bulunmaları nedeniyle klasik idari yapılanmadaki belirlenmiş yerlere oturtulmakta güçlük çekilmekte, bu durum bilimsel çevrelerce tartışma konusu yapılmaktadır. Bununla birlikte BİO olarak Rekabet Kurumu, diğer düzenleyici kurullardan ayrı bir yere ve öneme sahip bulunmaktadır. Çünkü, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun sadece kamu tüzel kişiliğine haiz, idari ve mali özerkliğe sahip Rekabet Kurumu' nu kurmakla kalmamış, karar alınış usulünü de diğer idari kuruluşlardan farklı düzenleyerek idare hukukumuza birçok yenilik getirmiştir. Getirilen bu yenilikler nedeniyle bazı çevrelerce Rekabet, Kurulu'nun aldığı kararların yargılama usulüne benzer nitelikler göstermesi nedeniyle, Rekabet Kurumu ile ilgili olarak yarı yargısal hatta yargısal bir kurum nitelemesinde bulunulmuştur. Bu nedenle kararlarının yargı yerlerince usulen incelenmesi, esas denetime tabii tutulmaması gerektiği belirtilmiştir. Bu itibarla Rekabet Kurul' nca alınan kararların hukuki niteliğinin idare hukuku açısından belirlenmesi, bir idari işlem olan Kurul kararlarına karşı yargı yoluna nasıl başvurulacağı, yargı yerlerinin konu hakkındaki tutumu tezin konusunu oluşturmaktadır. 299
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The new administrative organizations which are known as the independent administrative authority (IAA) in the public opinion has been gradually spread in our country during the last ten years and it is observed that they control the vital areas of the society such as telecommunication, energy, economic competition, capital market, finance and banking. Since the IAAs have the wide authorities in their establishment articles, their organic structures are different, the central management is not subjected to the hierarchic and tutorship auditions and they have the public judicial personality separate from the state's judicial personality, it difficult to place them into the places which are determined in the classical administrative structuring and this situation is discussed by the scientific positions. In addition to this, the Competition Commission as an IAA has a more distinctive place and importance than other regulative organizations. Because while the Competition Commission which has only the public judicial personality and administrative and financial autonomy has been established by the virtue of the Law on Protecting the Competition, no. 4054, it has brought many newness into our administration law as regulating its system different than other administrative organizations. Because of this newness and since the resolutions that are taken by the Competition Commission are similar as the hearing procedure, The subject of the thesis is formed by determining of the legal basis of the resolutions which are taken by the Competition Commission in respect of the administration law and by how the application is made to the judicial manner against the Commission's Resolutions which is being the administrative procedure and by the manner of conduct of the judicial authorities on the subject. 500