Yetiştirme kuramı: Televizyon kültürel işlevlerinin incelenmesi
Cultivation theory: Examination of the cultural functions of television
- Tez No: 127875
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA TOKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
ÖZET Bu çalışmada, televizyonun kültürel (yetiştirme) rolü incelenmiştir. Televizyonun yetiştirme etkisi, George Gerbner tarafından geliştirilen Kültürel Göstergeler Projesinin Yetiştirme Kuramı ve Çözümlemesi çerçevesinde ele alınmıştır. Ancak, Türkiye'de değişen medya ortamının, televizyon içeriğine olan olası etkileri dikkate alınarak önce, Kültürel Göstergeler Projesinin Kurumsal Süreç Çözümlemesi bağlamında, medyanın durum tanımlamasına girişilmiştir. Ayrıca medya organlarında gerçekleştirilen çapraz promosyon örneklerine yönelik çözümleme yapılmıştır. Yine, televizyon programlarına yönelik de bir çözümleme yapılmıştır. Bunların yanında, medyanın durum tanımlaması için, Ankara'da görev yapan muhabirler üzerinde bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Daha Sonra, Mesaj Sistem Çözümlemesi, televizyon haberleri üzerinden yapılmış ve buradan elde edilen verilerden hareketle, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi öğrencileri üzerinde yetiştirme araştırması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Gerbner ve arkadaşlarının dikkat çektikleri“tekelleşme”durumunun, Türk medyasında yoğun olarak görüldüğü anlaşılmaktadır. Medyanın kurumsal çözümlemesi, bu alanda kara dönük uygulamaların yoğun olduğunu ve bu uygulamaların televizyon içeriğine etkisini ortaya koymuştur. Televizyon dünyası, gerçek dünyadan farklılık göstermektedir. Bu farklılık, özellikle şiddet sunumunda daha belirgindir. Yetiştirme araştırması sonuçlan, özellikle şiddet açısından televizyonun büyük ölçüde yetiştirme ve yaygın görüş haline getirme etkisini sunmuştur. Çalışma, Türkiye'de ticarileşen medyanın belli bir sunum yaptığım ve buna paralel bir yetiştirmenin söz konusu olduğunu ve böylece televizyonun yetiştirme etkisinin sadece, Amerika Birleşik Devletleri'yle sınırlı olmadığım ortaya koymuştur. 362
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, cultural (cultivation) role of television is examined. Televison's cultivation effect is studied using the framework of George Gerbner's 'Cultural Indicators Project'. However, taking into account of possible effects of changing environment of media in Turkey on television content, we try to define media's structure within the context of Cultural Indicators Project's Institutional Process Analysis. Also, we analyze the Turkish's media cross promotion cases and television programmes. In addition to the these, to define the media's function, we conduct a field search using the correspondents working in Ankara. Finally, undertaking the Message System Analysis on television news, and then using the findings of this analysis, we did a culivation research on Ankara University, Science Faculty students. According to findings of our research, we find that there is high degre of monopolization in Turkish media which is indicated by Gerbner and his colleagues. The results of the institutional analysis of media indicate that there is high degree of profit motivation behind t he media' s applications and also these applications have some effects on television content. There is a significant differences between television world and real life. This difference becomes more significant in the case of presenting the violence. The results of the Cultivation Analysis indicate that there is significant both cultivation and maistream effects of television regarding the violence. According to findings of study, commercialized Turkish media presents the news in certain defined context and create cultivation effect in this line, therefore we can conclude that television's cultivation effect is not limited to the USA. 363