Çokuluslu ve uluslararası örgütlerde kültürel farklılıkların yönetimi
Managing cultural differences in multinatıonal and internatıonal organizations
- Tez No: 127876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Çokuluslu ve uluslararası örgütlerde çalışanların farklı kültürel geçmişlere sahip olmasından kaynaklanabilecek sorunların sebeplerini ve çözüm yollarını irdeleyen bu çalışmanın birinci bölümünde, çokuluslu ve uluslararası örgütlerin değişen çevresi çerçevesinde dünyada değişen eğilimler ve bunların örgüt yapılarına yansımaları ele atanmıştır. Bu bağlamda kültürel çevre-örgüt ve insan arasındaki ilişkiye de değinilerek, insanlar arasındaki kültürel farklılıkların kaynakları ve bu farklılıklarla ilgili olarak yapılan sınıflandırmalar ortaya koyulmaktadır. İkinci bölümde, kültürel farklılıkların yönetiminde örgüt kültürünün etken bir araç olarak kullanılabileceği varsayımından yola çıkılarak, bu varsayım örgüt kültürünü oluşturan öğeler ve örgüt kültürüne ilişkin yaklaşımlar çerçevesinde, örgüt kültürünün çokuluslu ve uluslararası örgütlerdeki konumu belirlenerek ispatlanmaya çalışılmıştır. Bu bolümde aynı zamanda bir kültür için geçerli olan yönetim ve örgüt yapısının diğer kültürde uygulamasının hangi koşullar dahilinde mümkün olabileceği konusu da irdelenmiştir. 103
Özet (Çeviri)
SUMMARY Culture is the set of values, guiding beliefs, understanding and ways of thinking that is shared by members of an organization. In the first section we analyze that the employees who have different cultural backgrounds bring their beliefs and values outside world into the organization. Among the relationship between cultural environment, organization and employee, they try to confirm to expectations of their colleagues and society. While trying to respond to societal expectations we observe that they face with different problems which arise especially in multinational and international organizations. Sometimes a widespread consensus exists about the importance of those values, but sometimes as we seen in many cases little agreement exists. In the second section, we discuss the negative and positive effects of cultural differences in shaping the organizational culture. Values can be communicated in number of ways -speeches, company publications, policy statement and especially personel actions. - The strategy and external environment have big influences on corporate culture. Corporate culture should embody what the organization needs to be effective within its environment. The correct relationship between cultural values and beliefs, organizational strategy and the business environment can enhance organizational performance. 104