Reuse of wastewater for irrigation
- Tez No: 12793
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA Y. KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET ATIK SULARIN SULAMADA KÜLANILMASI EL-JDNDI, Zouhair A. Y. Lisans Tezi Inş. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Mustafa Y. KILINÇ 7 4, sayfa, Ocak 1991 Su kirlenmesine sebeb olan en mühim problem çok büyük hacimde atık suların arıtılmadan nehir, göl ve denişlere atılmasıdır. Toprak ve su korumacıları atık suların sulamada kullanılmak için araziye atılması fikrini benimsektedirler, çünkü atık sularda bitki için faydalı gübre elementleri bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca, dünya nüfusu hergün daha fazla gıda üretimine ve daha fazla tatlı suya ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeplerden dolayı atık sulardan da faydalanmak gerekmektedir. îki türlü, atık 'su toplama havuzu vardır, biri anerobik (Oksijensiz) havuzlardır ki seri halinde serbest havuzlara bağlıdır ve ciğeri serbest havuzların bağlandığı olgunlaş tırma havuzlardır. Havuzlardan akan bu dinlendirilmiş atık sular sanayi ürünleri (pamuk, şeker pancarı gibi), hayvan yemi, tahıllar ve meyve ağaçları için kullanılabilir. İkinci derece arıtma yapılmış atık sular ise her türlü sulama için emniyetli olarak kullanılabilir. Bitkilerin verimiarıtılmış sulardaki gübre mevcudiyeti ile doğru orantılı olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmada, bir kaynak araştırması ve değerlendirmesi yapılarak atıksuları sulamada yeniden kullanılması incelenmiştir. Ayrıca, BASIC dilinde atıksuların sulamada yeniden kullanılmasını konu alan, bir doğrusal Optimizasyon modelini çözen bilgisayar program hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER- Atık Suların Yeniden Kullanılması, Sulama, Bitki Üretimi, Atık Su Debisi, Arazide Arıtma, Atıksulu Ziraat, Sağlık, Gübre, Oksijenli, Oksijensiz Arıtma. Bilim Kodu; 624.02.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REUSE OF WASTEWATER FOR IRRIGATION EL-JUNDI, Zouhair A. M.S. in Civil Engineering Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Mustafa Y. KILINÇ January 1991, 74 Pages Many water pollution problems have been created by the disposal of huge volumes of untreated wastewater into streams, lakes, and oceans. Conservationists support the idea of land disposal for irrigation; because wastewater is very rich with fertilizers useful for plants, also another reason for agricultural irrigation is the world's apparent need for increased food production, and the need for fresh water conservation. Two types of ponds are used, anaerobic ponds followed in series by facultative ponds and facultative ponds followed by maturation ponds. The effluent coming from these ponds could be used for industrial crops (cotton, sugar beets, etc.), fodder, grains, and fruit trees (out of fruit- picking reasons). With secondary treatments the effluents would be safe for all kinds of irrigation. An increase 1 1 1of crop yields is observed due to the presence of pertilizers in treated wastewater. In this study a literature survey is conducted and evaluated on the reuse of wastewater in irrigation, besides that a computer program in Basic Language was coded to solve the optimization linear model for wastewater reuse in irrigation. Key words; Wastewater reuse, crop production, effluent, land disposal, sewage farming, health effects, fertiliser, anaerobic, aerobic, facultative, irrigation. Scientific Code s 624.02.02 IV