A Comparison of methods for the analysis of shear wall-frame systems
  1. Tez No: 12794
  2. Yazar: AYAD NAYEF
  3. Danışmanlar: PROF.DR. S. TANVİR WASTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET PERDE-ÇERÇEVE SİSTEMLERİNİN ANALİZ YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI NAYEF, AYAD Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Müh. Bölümü Tez Yöneticileri : Prof. Dr. S. Tanvir WASTI : Prof. Dr. Ergin ÇITIPITIO?LU Ocak, 1991, 166 sayfa Yanal yüklere maruz perde duvarlar ve perde-çerçeve sistemlerinin çözümü için geçmiş yıllarda bir çok el çözümü geliştirilmiştir. Genel amaçlı bilgisayar programlarının gelişmesiyle ve büyük kapasiteli bilgisayarların sonlu eleman analizi kolayca gerçekleştirmesiyle bu tür sistemlerin çözümü kolaylaşmıştır. Buna rağmen son tasarım aşamasından önce tekrarlanan hesaplar ve kontroller için el çözümlerine gereksinim vardır.Bu çalışmada perde-duvar sistemlerinin analizi yöntemleri kronolojik sırada incelenmiştir. Yedi değişik metod araştırılmış ve her yöntemde içerilen varsayımlar açıklanmış ve tartışılmıştır. Her metodun teorik geliştirilmesi ile ilgili kısa bir formulasyon sunulduktan sonra her metodu kişisel bilgisayarlarda kullanılabilir hale getiren FORTRAN dilinde bilgisayar programları yazılmıştır. Bu metodlarla tipik yapı sistemleri çözülmüş ve sonuçlar SAP80 ve Super ETABS gibi Standard programlarından elde edilen değerlerle karşılaştınlmıştır. Bu karşılaştırmalar ışığında perde-çerçeve sistemler için adı geçen analitik metodların eleştirileri ile birlikte değerlendirilmesi de gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Perde duvar, çerçeve, Bilgisayar programları, Yapı analizi, Yüksek yapılar, Yanal Yükler. Bilim kodu : 620.01.01 vı -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPARISON OF METHODS FOR THE ANALYSIS OF SHEAR WALL-FRAME SYSTEMS NAYEF, AYAD M. S. in Civil Eng. Supervisor : Prof. Dr. S. Tanvir WASTI Co-Supervisor : Prof. Dr. Ergin ÇITIPITIO?LU January, 1991, 166 pages Several hand methods have been developed in recent decades for the solution of shear walls and shear wall-frame systems subjected to lateral forces. Although with the development of general purpose computer programs, it become easier to solve such systems because of the large capacity of computers which renders finite element analysis much easier, there still remains a need for manual methods for preliminary checks before the final design. mIn this study, the analysis of shear wall systems has been studied in chronological context. Seven different methods were investigated and the ( assumptions underlying each method were explained. After a brief formulation of the theoretical background for each method FORTRAN computer programs were written to make the methods available for use on personal computers. Typical structural systems were solved by the methods and the results checked with those obtained from standard computer programs such as SAP80 and Super ETABS. In the light of these comparisons, a critical evaluation of the analytical methods for shear wall-frame systems has been made. Key words : Shear wall, frame, computer programs, structural analysis, high rise buildings, lateral loads. Science code : 620.01.01 iv -