Development of a computer program for analysis and design of simple span composite box girder highway bridges
- Tez No: 12792
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET BASİT MESNETLİ KOMPOZİT KUTU KESİTLİ KARAYOLU KÖPRÜ KİRİŞLERİNİN ANALİZİ VE TASARIMI İÇİN BİR BİLGİSAYAR PROGRAMI NEZHADI, Shamsaddin Yüksek Lisans Tezi, İnş. Müh. Böl. Tez Yöneticisi : Prof. Dr. ÇETİN YILMAZ ARALIK 1990, 99 sayfa Kutu kesitli kirişler, diğer karayolu köprü kiriş tiplerine göre statik, yapım maliyetindeki ekonomi ve görünüşleri itibariyle daha önem kazanmıştır. Bu çalışmada basit mesnetli kompozit kutu kesitli karayolu köprü kirişlerinin analizi ve tasarımı için bir bilgisayar programı geliştirildi. Kompozit çelik ve beton kirişlerin AASHTO 'ya göre analiz ve tasarımı yapılmaktadır. Bu tezde öncelikle karayolu köprülerindeki yüklerle ilgili şartnameler hakkında genel bir özet yapılmış, daha sonra programın hazırlanmasında kullanılan teori ve şartnameler incelenmiştir, son olarakda geliştirilen bilgisayar programı detaylı bir şekilde açıklanmış ve program kullanımıyla ilgili bilgiler verilmiştir. - iv -Anahtar sözcükler : Karayolu köprüleri, Kompozit kesitler, Kutu kesitler, Bilgisayar uygulanması. Bilim Dalı Kodu : 620.01.01 - v -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A COMPUTER PROGRAM FOR ANALYSIS AND DESIGN OF SIMPLE SPAN COMPOSITE BOX GIRDER HIGHWAY BRIDGES NEZHADI, Shams addin M.S. in Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. ÇETİN YILMAZ December 1990, 99 pages Box girders have gained important acceptance among other types of freeway bridge girders due to their structural efficiency, economy of construction and pleasing aesthetics. In this study, a computer program for analysis and design of simple-span composite box girders for highway bridges is developed. This program can analyze and design composite steel and concrete girders in accordance with AASHTO requirements. In this thesis, first a general review is made on the specifications about loads on highway bridges. Subsequently, the theory and specifications used in the preparation of this program were discussed. Finally, the developed computer program“BOXDES”is presented and applications of this program are given. Keywords : Highway bridges, Composite sections, Box girders, computer application. Science Code : 620.01.01 - iii -