Tam zamanında üretim ortamında iç ve dış müşteri memnuniyetinin ölçülmesi ve bir uygulama
Measuring of internal and external customer satisfaction in JİT manufacturing environment and an application
- Tez No: 127968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY C. KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
TAM ZAMANINDA ÜRETİM ORTAMINDA İÇ VE DIŞ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN ÖLÇÜLMESİ VE BİR UYGULAMA ( YÜKSEK LİSANS TEZİ ) ÖZET Günümüzün artan rekabet koşullarında işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri, üretim kaynaklarını verimli bir şekilde kullanarak dış müşteri memnuniyetini sağlamalarına bağlıdır. Verimliliğin artırılması ve kaynakların etkin bir şekilde kullanılması, Tam Zamanında Üretim Sistemi ( JIT ) ile mümkündür. Bu sistem, işletmelere verimliliği artırmak, maliyetleri minimize etmek, tüketicinin isteğine göre üretimde kaliteyi geliştirme ve maliyetleri düşürme, zamanında teslimat avantajlarını sağlamaktadır. Bununla birlikte, dış müşteri memnuniyetinin sağlanması için, iç müşteri memnuniyetinin sağlanması gerekmektedir. İç müşteri memnuniyetinin sağlanması için,“ Toplam Kalite Yönetimi”,“ Tam Zamanında Üretim ”,“ Sürekli Gelişme ”ve“ Takım Çalışması ”konularım içeren eğitimlerin tüm çalışanlara verilmesi, bölümler arası koordinasyonun sağlanması gerekmektedir. Üst yönetimin tüm bu faaliyetlerde çalışanları teşvik etmesi çok önemlidir. Birinci bölümde, Tam Zamanında Üretim konusu üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. İkinci bölümde, Tam Zamanında Üretimde İç ve Dış Müşteri Memnuniyetinin Sağlanması konusu üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, tam zamanında üretim ortamında iç ve dış müşteri memnuniyetisin sağlanması uygulaması Yapılan çalışma sonuçlan değerlendirilerek çalışma tamamlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Tam zamanında üretim, TZÜ, iç müşteri memnuniyeti, dış müşteri memnuniyeti, müşteri memnuniyeti, iç müşteri, dış müşteri. Sayfa Adedi : 201 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Gülay Coşkun KASAP
Özet (Çeviri)
SATISFASTION IN JIT MANUFACTURING ENVIRONMENT AND AN APPLICATION ( WORK FOR A DEGREE OF GRADUATE STUDY ) ABSTRACT Under today' s increased competititton rules, companies depend on the provide customer satisfaction by using production resources efficiently. To increase productivitiy via efficient use of production resources only alternative seems to be working with JIT manufactuying system. This system create opportunities to companies in many areas such as ; increasing productivity in production, minimizing costs, quality improvement and minimizing the cost of production and delivery on- time. However,the internal customer satisfaction must be provided to get external customer satisfaction. For this, some of training must be given to all workers in business, such as : Total Qualitiy Management, Jusn In Time Manufacturimg System, Continious improvement and Team Working and the coordination must be provided between all departments in the company. It is very important that top management must encourage employers to work in continious improvement activities. In the first section, the Just In Time System is to be explained with detailed. In the second section, To Provide External and Internal Customer Satisfaction In Just In Time Environment. In the third part,it is the application of the providing external and internal customer satisfaction in Just In Time environment. The resaarch results is appreciated and completed which is done.Key words : Just In Time Manufacturing, JIT, internal customer satisfaction, external customer satisfaction, customer satisfaction, internal customer, external customer. No. of pages : 201 Adviser : Professor Asistant Gülay Coşkun KASAP