Ahmed B. Faris'in hayatı-eserleri ve dil hakkındaki görüşleri
  1. Tez No: 127993
  2. Yazar: MEHMET ALİ KILAY ARAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
60 6. ÖZET IV/X. asır Arap dili ve grameri açısından çok önemli bir dönem olduğu muhakkaktır. Bu çağın yetiştirdiği meşhur dil bilgini müellifimiz Ahmed b. Fâris'in hayatı eserleri ve dil hakkındaki görüşleri ile ilgili Türkçe'mizde akademik bir çalışma yapılmamış olması bu konu üzerinde yapılan incelemenin önemim daha da artırdığı kanaatindeyim. Ahmed bin Fâris Arapça ile ilgili, özellikle dil ve sözlük çalışmalarında kayda değer eserler kaleme almış, bu eserleri günümüzde dahi önemli başvuru kaynağı olarak kütüphanelerimizdeki yerini muhafaza etmektedir. O 'nun yaşadığı dönem göz önüne alındığında ne kadar zor şartlar altoda bu türlü çalışmalara zaman ayırdığı takdir edilecektir, nitekim O 'nun dil hakkındaki görüşlerinin orjinalliği günümüzde hala tartışma konusudur. Bu çalışmanın gelecekte yapılacak olan dille ilgili çalışmalara ışık tutacağı inancındayım.
Özet (Çeviri)
61 7. SUMMARY İt is without doupt that the IV/X.th century has a great deal of importance in terms of Arabic language and its grammar. There hasn't been an academic study in Turkish about our author Ahmed b. Faris' life, his Works and his ideas about language, who is a famous linguist lived in that century. So I believe that this fact incredses the importance of the resurch made on this subject. Ahmed b. Faris has written important Works especially on language and wocabulary relate with Arabic, even in the present day his Works are important sources in our libraries that we get use of. When his period is taken into consideration he would be appreciated for giving time under difficult conditions to these kinds of Works, just as the originality of his ideas about language is stil open todispute. I belive that this study will light the way of studies on the field of language in the future.