Viyana sisteminde devletlerarası münasebetlerde Osmanlı İmparatorluğu
The Ottoman empire at the internatıonal relations of Vienna system
- Tez No: 128002
- Danışmanlar: PROF. DR. HASANBALA SADIKOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yeni fikir akımlarının öncüsü Fransız Devrimi ve onun önderi Napolyon, 25 yıl gibi kısa bir sürede Avrupa'nın altını üstüne getirdi. Fakat sonuçta yenildi. Napolyon' un bozduğu haritayı yeniden düzenlemek için galip devletler, Metternich'in öncülüğünde 1815'te Viyana' da bir kongre topladılar. Bu kongrede alınan kararlardan biri de Napolyon'un tahtından ettiği krallara haklarını yeniden vermek ve Ulusçuluk, Liberalizm ve Devrimcilik fikirleri ile savaşmaktı. Bunun için“Kutsal ittifak”adı altında bir ittifak kurdular. Bu sisteme tarihte“Müdahale”veya“Metternich”Sistemi denir. Bundan sonra müdahale sistemi çalışmaya başladı. Bu sırada 1821 yılında Mora' da Doğu Bloku'nun yani İslâmın temsilcisi Osmanlıya karşı bir ayaklanma başladı. Ulusçuluk fikri ile başlayan bu isyana, bu fikre karşı savaşan ittifak, çıkarları nedeniyle destek vermiştir. Bu olayın sonucunda Osmanlı topraklarında, ilk bağımsız Hıristiyan devlet“Yunanistan”ortaya çıktı. Bu olay aynı zamanda "Müdahale Sistemi'nin de sonu oldu. Artık Avrupa, sorunlara çözümü kongrelerde arıyordu. Bu nedenle Viyana Kongresi dünyada bir ilkin başlangıcıdır. Yine bu dönemde güçsüzlüğünü anlayan Osmanlı imparatorluğu, Rusya' ya karşı denge unsuru olarak İngiltere'ye dayanma yoluna gitti. Bunu, ilk olarak 1829 Osmanlı-Rus savaşında uyguladı. Osmanlıyı parçalayarak Boğazlar üzerinden sıcak denizlere inmek isteyen Rusya, İngiltere ile karşı karşıya gelmemek için bir müddet kendi himayesinde bir Osmanlı imparatorluğu kurmaya çalıştı. Mısır İsyanı sırasında Hünkar iskelesi Antlaşmasını yaparak bunu uygulamaya koydu, İngiltere, buna karşı çıkarak 1840 Londra Protokolü ve 1841 Londra Boğazlar sözleşmesi ile antlaşmayı çürüttü. Sonuçta 1878 yılına gelindiğinde İngilterede Osmanlının toprak bütünlüğü fikrinden vazgeçti. Bu defa da Almanya'ya dayanan Osmanlı yine de dağılmaktan kurtulamadı.
Özet (Çeviri)
French Revolution, the pioneer of new opinion trends and its leader Napoleon confused Europe in a short period such as 25 years. But at the end he lost. To revise the map that was changed by Napoleon, the winners gathered together in Vienna in 1815 by the leadership of Metternich. One of the decisions of the Congress is to give back their rights to the kings who were canceled by Napoleon and to fight against nationalism, liberalism and revolutionary ideas. For this purpose they organized an alliance named“Holly Alliance”. This system was named“Intervention”or“Metternich System”in history. Later on, Intervention System began to work. Meanwhile, in 1821, in Mora Peninsula, a rebellion began against Ottoman Empire who is the representative of East Block, in other words, the representative of Islam. This rebellion began with the idea of nationalism and the Alliance that was against nationalism, supported the rebellion for it's interests. At the end of the rebellion,“Greece”, the first independent Christian state in Ottoman territory appeared. At the same time, this event was the end of“Intervention System”. Any more, Europe was looking for solutions to the problems in congresses. For this reason, Vienna Congress was the beginning of an initial. Again in this period Ottoman Empire noticed it's own weakness and followed the strategy of relying on England as a balance element against Russia. Ottoman Empire followed this policy for the first time in 1829 Ottoman-Russia War. Russia who wants to reach the warm waters over Turkish Straits by breaking Ottoman Empire into pieces, tried to patronize Ottoman Empire not to be against England. During Egypt Rebellion, by arranging Hünkar İskelesi Agreement, Russia applied this policy. England opposed“Hünkar İskelesi Agreement”and decayed the Agreement by arranging London Protocol in 1840 and London Turkish Straits Contract in 1841. As a result, by the year of 1878, England gave up the idea of keeping the territorial integrity of Ottoman. Then, Ottoman Empire relayed Germany but couldn't escape from dissolving.