Birleşmiş Milletler Viyana Satım Sözleşmesi'nin 74. maddesine göre zararın öngörülebilirliği kriteri
Foreseeability of damages according to article 74 of the convention of international sales of goods
- Tez No: 437265
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, globalleşen ticaret hayatında pek çok ülkenin taraf olduğu Birleşmiş Milletler Viyana Satım Sözleşmesi'nde yer alan taraflardan birinin sözleşmeden kaynaklı borcunu yerine getirmemesi halinde, bu ihlal nedeniyle zarara uğrayan tarafın bu zararların telafisi için başvurabileceği hukuki çare olan tazminat sistemi incelenmiştir. Çalışmanın en temel amacı ise; bu tazminat sistemi içerisinde kendine özgü bir yer bulan öngörülebilirlik ilkesinin tanıtılmasıdır. Öngörülebilirlik ilkesinin öncelikle ortaya çıkışı hukuki sistemler bakımından ayrı ayrı incelenmiş, başkaca hukuki enstrümanlarla karşılaştırılmıştır. Yeknesaklaştırma amacına hizmet eden Birleşmiş Milletler Viyana Satım Sözleşmesi'nin ifa engelleri sisteminde tazminatın sınırlandırılması noktasında önemli bir yere sahip olan öngörülebilirlik ilkesinin unsurları, tek tek incelenerek ilkenin Türk Hukuk Sistemi içerisinde ne şekilde uygulanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis to explain compensation system of The Convention on Contracts for the International Sale of Goods. Damages under the Convention can be compensate by the Article 74. This Article allows for full compensation for damages. But, of course, these losses must be foreseeable and that the plaintiff has mitigated any losses. The foreseeable principle is to limit the contractual liability of defendant. The principle is common to many legal systems, so that it is useful to explain some historical explanations. Furthermore, in this paper, other law instruments and foreseeability rules are compared. The author, also, focus on the layout and application of this principle and try to show the ways how to apply this rule in Turkish Law.