Azerbaycan hukuku ve uluslararası mal satımına ilişkin Viyana sözleşmesi kapsamında alıcının ve satıcının yükümlülükleri
Obligations of the seller and buyer under Azerbaijan law and the Vienna convention on the international sale of goods
  1. Tez No: 829628
  2. Yazar: SAMA RZAGULUZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR TÜTÜNCÜBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmamızın konusunu Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması ve Azerbaycan Cumhuriyeti Medeni Kanuna göre, satıcının yükümlülükleri ve satıcının sözleşmeye aykırı mal teslimi durumunda alıcının sahip olduğu hukuki imkanların karşılıklı olarak incelenmesi oluşturmaktadır. CISG 1980 senesinde Viyana Konferansında kabul edilmiş, 1988 yılında ise yürürlüğe girmiş olsa da, Azerbaycan Cumhuriyeti`nde bu Antlaşma 1 Haziran 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Böylece, Anayasamızın 148. maddesine göre bu Konvansiyon Azerbaycan Cumhuriyeti mevzuatının ayrılmaz bir parçasıdır. Çalışmamızın amacı ise iç hukukumuzun ayrılmaz bir parçası olan Viyana Sözleşmesi ile Azerbaycan Cumhuriyeti Medeni Kanunun hükümleri kapsamında satıcının yükümlülüklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Satıcının yükümlülükleri ile ilgili CISG ve Azerbaycan Medeni Kanunun ilgili hükümleri ele alınarak bu düzenlemeler arasındaki benzerlikler ve farklılıkların ortaya konması amaçlanmaktadır. Çalışmamızda ilk olarak, Sözleşmenin tarihsel gelişiminden, uygulama alanından, Azerbaycan hukuk sisteminde bu Sözleşmenin hukuki yeri ve uygulanması için gerekli koşullardan bahsedilmiştir. Daha sonra ise ikinci bölümde satıcının yükümlülükleri olan malların ve belgelerin teslim edilmesi, satıcının mallar üzerinde olan mülkiyetini alıcıya devretmesi, malların üçüncü kişilerin haklarından ari olarak teslim etme yükümlülüğü ele alınmıştır. Son olarak ise çalışmamızda satıcının sözleşmeye uygun olmayan malları teslim etmesi halinde alıcının sahip olduğu hukuki imkanlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the comparative analysis of the obligations of the seller and the legal possibilities of the buyer in case of delivery of goods contrary to the contract, under the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods and the Civil Code of the Republic of Azerbaijan. Although the CISG was adopted at the Vienna Conference in 1980 and entered into force in 1988, the Republic of Azerbaijan became a party to this Treaty on June 1, 2017. Thus, according to Article 148 of our Constitution, this Convention is an integral part of the legislation of the Republic of Azerbaijan. The aim of our study is to compare the seller`s obligations under the provisions of the Vienna Convention and the Civil Code of the Republic of Azerbaijan, which is an integral part of our domestic law. It is aimed to reveal the similarities and differences between these regulations by considering the relevant provisions of the CISG and Azerbaijani Civil Code regarding the obligations of the seller. First of all, in our study, the historical development of the Convention, its scope of application, the legal place of this Convention in the Azerbaijani legal system and the necessary conditions for its implementation are mentioned. Then, in the second part, the obligations of the seller to deliver the goods and documents, to transfer the ownership of the seller on the goods to the buyer, to deliver the goods free of the rights of third parties are discussed. Finally, in our study, the legal possibilities of the buyer in case the seller delivers the goods that do not comply with the contract are examined.