Ortaöğretim sisteminin yapısal gelişmesi ve ortaöğretime öğretmen yetiştirme açısından 1997-2002 yılları arasındaki Talim ve Terbiye Kurulu kararlarının analizi
Analyze the decisions were taken by Talim Terbiye Committe about the content advance of secondary education and about the raising teachers for secondary education between 1997 and 2002
- Tez No: 128018
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
83 DÖRDÜNCÜ BOLUM: ÖZET, SONUÇ, ÖNERİLER VE ÖZ 4.1. ÖZET Bu araştırma 1997-2002 yılları arasında Talim ve Terbiye Kurulu tarafından alınan kararların Ortaöğretimin yapısal gelişmesi ve Ortaöğretime öğretmen yetiştirme yönünden analizi amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde Talim ve Terbiye Kurulu'nun tarihçesi, teşkilât yapısı ve görevleri, Ortaöğretimin yapısal gelişimi ele alınmıştır. Talim ve Terbiye Kurulu'nun işlevleri Osmanlı İmparatorluğu' ndan 1926 yılına kadar değişik kuruluşlar tarafından yerine getirilmiştir. Kurulun teşkilat yapısı sık sık değişikliğe uğramıştır. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Program, Mevzuat, Plânlama, Araştırma ve Dokümantasyon, Yayın ve Kültür, Türk Cumhuriyetleri ve Türk Toplulukları, İdari İşler Dairelerinden oluşmaktadır. Başkanlığın kuruluşundan beri görevi Türk Milli Eğitimini yönlendirmek ve yürütmektir. Ortaöğretim Osmanlılardan 1997 yılına kadar değişik isimler altında ortaokul ve liselerden oluşmaktaydı. Fakat 1997-1998 öğretim yılından itibaren Zorunlu Sekiz Yıllık Eğitim uygulamasıyla ortaokullar ilköğretim içerisine alınmış ve II. kademeyi oluşturmuştur. Liseler ise genel ve meslekî ve teknik eğitim olarak ikiye ayrılmıştır. İkinci bölümde metodoloji ele alınmıştır. Araştırmanın nasıl yapıldığı anlatılmıştır. Üçüncü bölümde 1997-2002 yılları arasında TTK tarafından alınan kararlar, Ortaöğretimin Yapısal Gelişmesi ve Ortaöğretime Öğretmen Yetiştirme açısından iki ana başlık altında ele alınmıştır. Alınan kararlara baktığımızda ortaöğretimin yapısında çağdaşlaşma yönünde değişikliğe gidilmiştir. Ancak Ortaöğretime Öğretmen yetiştirme açısından çok az karar alınmıştır. Bu da konuya gereken önemin verilmediğini göstermektedir. Dördüncü bölümde özet, araştırma sonuçlan, öneriler ve öze yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY This research is done between the years 1997-2002 for the analysis of the effect of the decisions of Training Commitee on the structural improvement of secondary education and the education of teachers for secondary education. In the first section of this research, the history of Training Commitee, the structure of this organization, its functions and the structural improvement of secondary education are examined. From the Ottoman to the year 1 926, the functions of Training Commitee were executed by different organizations. The structure of this organizations changed very offen.The chairmanship of Training Commitee is constituted from program, law, planning, investigation, publication and culture, the republic of Turkey, the public of Turks, administrative departments. The function of this organization is to direct and educate the national Turkish education from the beginning of the establishment. The secondary education has been instituted from the secondary and high schools from Ottoman to 1 997 in different names. But from the years 1997-1998 by practicing obligatory education (8 years), the secondary schools are included in primary schools and by this way the second level is obtained. The high schools are separated in two parts which are general-professional and technical education. In the second section, methodology is examined It's explained how the research has been done. In the third section, the decisions of Training Commitee are examined according to basic issues which are the structural improvement of secondary education and training of teachers for secondary education. When we look at the decisions of Training Commitee, it's obvious that the structure of secondary education changes and goes to a modern structure. But there are few decisions about the training of teachers for secondary education. This indicates us that the attention to this issue is insufficient. In the fourth section, the summary, the results of the research, suggestions and abstract are discussed.