Kur'an'da rüya
Dreams in to Quran
  1. Tez No: 128017
  2. Yazar: DİYADİN KOLDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
148 ÖZET Bu çalışmamızda, yaratıldığı günden beri insanoğlunun ilgisini çekmiş ve yaşadığı sürece ilgisini çekmeye devam edecek olan rüya konusunu incelemeye çalıştık. Hayatının hemen hemen üçte birini uykuda geçiren insan, bu uykunun da beşte birinde rüya gördüğü, yapılan deneylerle kanıtlanmıştır. İnsanın hayatında önemli bir yere sahip olan rüya konusunu Kur' an ve Sünnet ışığında ele aldık. Bu tezimiz giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, rüyanın anlamlarını, hem İslam alimlerinin tanımlamalarıyla hem de Psikologların bilimsel izahlarıyla aktarmaya çalıştık. Birinci bölümde, rüyanın vahiy ve ilham ile olan ilişkisi, rüyanın kısımları ve rüyanın bilimsel analizi hakkında bilgi verdik. Bunun yanında İslam alimleri ve Psikologların rüyaların tabir edilmesi ve yorumlanması hakkındaki görüşlerini de sunmaya çalıştık. İkinci bölümde, çalışmamızın ana konusu olan Kur' an' da rüyayı ele aldık. Kur' an' da genellikle nebilerin rüyalarının anlatıldığı ayetler vardır. Kur' an' da rüyaları anlatılan Peygamberler; Hz. İbrahim, Hz. Yusuf, Hz. Muhammed'dir. Ayrıca bunların dışında Hz. Yusuf zamanında yaşayan Kral ile Hz. Yusuf un zindan arkadaşı olan iki gencin rüyaları da Kur' an' da Yusuf suresinde yer alan diğer rüyalardır. Kur'an'da rüya ile ilgili ayetleri ve bu rüyaların yorumları hakkındaki Müfessirlerin görüşlerini delilleriyle beraber sunmaya çalıştık. Kur' an' in dışında Hz. Muhammed'in gördüğü rüyaları da bu bölümün sonunda ele aldık. Sonuçta da rüya ile ilgili yaptığımız çalışmanın ve ulaştığımız sonuçların kısa bir özetini verdik.
Özet (Çeviri)
149 ABSTRACT In this study, we have tried to examine dreams which the human beings were interested in and probablt will be interested in during their lives. It has been proved by experiments that a person spends approximately 1/3 of his life for sleeping and he/she dreams 1/5 of the sleeping. We have studied on dreams which have a consi derable position in the life of human being according to the Quran and the sunna. Our thesis consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In introduction; we have tried to explain the dreams accurding to both the definitions of İslam scholars and the scientific approaches of psychologists. In the first chapter; we have given in formation a bout the types of dreams, the scientific analysis of dreams and the relation ship among dreams, revalation and inspiration. In the second chapter; we have examined the verses of Quran concerned with the interpretation of dreams and the dreams mentioned in Quran which is the main theme of our study. In Quran, generally, there are verses that tell the dreams of prophets. Those prophets are: Hz. İbrahim, Hz. Yusuf and Hz. Muhammed Moreover, except those prophets mentioned a bove, there are other dreams in Quran such as the dreams of a king who lived during the period of Hz. Yusuf and of two young friends of Hz. Yusuf in prison. It is told in Yusuf sura in Quran. We have tried to present the verses concerned with dreams in Quran and the opinions and explanations of scholars about those verses with their proofs. Except Quran; the dreams of our prophet Hz. Muhammed are stated at the end of this chapter. In conclusion chapter, we have written a brief summary of the results, that we have reached, of the dreams.