Kur'an'da af
  1. Tez No: 128118
  2. Yazar: TARIK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Kur'ân'ın ahlakî bir davranış olarak tavsiye ettiği,aynı zamanda Allah'ın isimlerinden biri olan“affedici olma ”kelimesinin genel kabul gören anlamı kötülüğü yok sayarak hesaba çekmeme ve sorumluluktan kurtarmaktır. Hz. Peygamber inanlara dinî prensipleri öğretirken af ile muamelede bulunduğu gibi inanmayanları da dine davet ederken affı da kapsayan bir metot kullanmıştır. İnsanın, Allah'a yakın olması ve diğer insanlarla problemleri en az düzeyde sürdürebilmesi için davranış olarak affedici bir ahlaka sahip olması gerekmektedir. Kur'ân'da af kavramı adlı bu çalışma belirtilen davranış biçimlerinin amaçlarını ve sonuçlarını ortaya koymak için girişilen mütevazı bir gayretin ürünüdür.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The common accepted meaning of forgiveness concept The Qur'an recommends it be ethical behevior and at the sometime it is one of the names of God is to ignore wickedness and not to take in to consideration and to save from responsibility. The prophet treat with forgiveness when he taught religious principles to believers. Nevertheless, he used a method that include forgiveness when he invited unbelievers to religion İslam. To become the owner of forgiving moral is necessary, for people become near to God and continue a life that its problems at least level. The study named“ Forgiveness concept in the Qur'an ”is product of humble effort. This study brings up indicated behavior forms, aims and results.