Kur'an'da af ve azab kavramları
Consepts forgivenes and torment in the Qur?an
- Tez No: 240102
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kur'an'ın ahlâki bir davranış olarak tavsiye ettiği, aynı zamanda Allah'ın isimlerinden biri olan ?af? kavramının genel kabul gören anlamı; kötülüğü yok sayarak hesaba çekmeme ve sorumluluktan kurtarmaktır. İnsanın Allah'a yakın olması ve diğer insanlarla problemleri en az düzeyde sürdürebilmesi için davranış olarak affedici bir ahlâka sahip olması gerekmektedir. Diğer taraftan kendi keyfi isteklerine göre yaşamaya çalışan, insanların huzurunu bozmaya çalışan insanların da bir şekilde uyarılması ve durdurulması gerekmektedir. İşte bu uyarı da Allah'ın azabı ile mümkün olmaktadır. Kur'an'da af ve azab kavramları adlı bu çalışma belirtilen davranış biçimlerinin sonuçlarını ortaya koymak için girişilen mütevazi bir gayretin ürünüdür.
Özet (Çeviri)
The common accept meaning of forgiveness concept the Qur?an recommends it be ethical behevior and the sometime it is one of the names of God is to ignore wickendss and not to take in to consideration and to save from responsibility. Your human biggest she becomes close and di becomes forgiviness ethic while becoming behavior so that she can continue the problems at the most few level with the humans she becomes an owner necessary. Live according to your own arbitrary than the side di is early desires which work and break the humans? attendance the humans who work are warned at a shape and is made stand necessary. This warning biggest here become her torment and possible. The study named ?forgiviness concept and torment in the Qur?an? is product of humble effort. This study brings up indicated behavior forms, airms and results.