Doğal afetler (deprem) ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin rolü
  1. Tez No: 128120
  2. Yazar: ERCÜMENT BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışma dört bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde araştırmanın amacı, önemi, varsayımları ile ilgili açıklamalar yer almaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de doğal afet durumlarında can ve mal kaybım en aza indirmek amacıyla nelerin yapılması gerektiği konularının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu bağlamda da Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu konudaki rolü üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde araştırma ile ilgili temel kavramlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise doğal afetler, deprem ve Türkiye örneği ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Dördüncü bölümde 17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri ele alınmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise afetlerin önlenmesi ve zararlarının azaltılması için öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consists of four parts. In the first part of the study aims, importance and hyptosesis of study have been written. This study is aimed that what kind of solution could be made to lessen the lost of goods and human beings under the natural disaster circumtances. So The role of Turkish Military Forces has been performed. Second part of the study concists of basic concepts. In the third and fourth parts of the study; natural disaster, earthquake and 17 September- 12 November Earthquakes in Turkey have been researched cerafully. Finally, there are some suggestions to reduce the damages of the disasters