A model for the response capability of Turkish armed forces in natural disaster
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin doğal afetlere müdahale kabiliyeti üzerine bir model
- Tez No: 97547
 - Danışmanlar: DR. HALUK KORKMAZYÜREK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2000
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Afetler büyük can ve mal kaybına sebebiyet veren ve insan hayatini felç eden olağan dışı olaylardır. İnsanoğlunun eliyle, (ulaştırma kazaları ve endüstriyel patlamalar) ya da doğal. olaylardan (deprem ve sel) kaynaklanabilirler. Doğal afetler ise insanların yerleşim alanlarında oluşan ve çok büyük can kaybına yol açan, mevcut yapı ve altyapılara zarar veren sıra dışı doğa olaylarıdır. Türkiye başta depremler olmak üzere büyük kayıplara sebep olan bir çok doğal ya da insan eliyle olan tehlikelerle yüz yüzedir. Afet yönetimi kavramı afet sırasında ve sonrasında olan faaliyetleri kapsasa da, afetlerin oluşma ihtimalini azaltacak tedbirleri, oluştuğunda ise can ve mal kaybını azaltmaya yönelik hızlı ve etkili bir iyileştirmeyi ve eskisinden daha iyi hale getirme faaliyetlerini de kapsamalıdır. TSK'nin rolü doğal afetin olması ile birlikte başlar. Fakat müdahale operasyonları için kurumsal hazırlık, arama ve kurtarma operasyonları ve afetzedelere yapılacak yardım faaliyetlerinde basan için bir ön şarttır. Elinizdeki bu tez teorik bir model kurarak TSK'nin doğal afetlere müdahale imkan ye kabiliyetini incelemektedir. Bu teorik model entellektüel potansiyel, kurumsal hazırlıklılık ve uygunluk, bilgi akışı ve haberleşme, işbirliği ve iyi niyet, ve afet bölgesindeki faaliyetler olmak üzere beş yapıdan oluşmaktadır. Önerilen bu model, daha sonra yapısal geçerlilik (faktör analizi ve güvenilirlik) analizü De düzeltilmiştir. İstatistiksel bulgular TSK'nin müdahale imkan ve kabiliyetini inceleyen modelin güvenilir ve geçerli olduğunu göstermiştir. İlk dördü bağımsız değişken olarak^ sonuncusu ise bağımlı değişken olarak düşünülmüştür. Faktör skorları kullanılarak faktörler arasındaki kuramsal ilişkiler araştırılmıştır. Bu çerçevede kurulan on altı hipotezden on ikisi çoklu regresyon testi ile anlamlı bulunmuştur. Ayrıca olayı açıklamakta faydalı olacağı düşünülen değişkenler arası ilişkileri irdeleyen on hipotezin tamamı çeşitli testler sonucunda anlamlı bulunmuştur. Araştırmanın örneklemi 1999 izmit depremi müdahale operasyonlarında görev almış 95 subay ve astsubaydan oluşmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Disasters are extreme events that cause great loss of life and/or property and create severe disruption to human activities. They can be created by human actions, e.g. transport accidents and industrial explosions or natural processes, e.g. earthquakes. A natural hazard is extreme natural events or processes occur in an area of human settlement and could cause loss of life and damage to existing constructed resources and infrastructures Turkey is affected by many natural and manmade hazards, especially by earthquakes, which have caused great losses. Although disaster management includes studies during and after disaster stages, also measures taken in advance will reduce the likelihood of disasters occurring and, when they do, reduce the loss of lives and assets while promoting a quick and successful recovery and return to development. TAF's role begins with the initial time of the natural disasters but organizational preparedness for the response operations is a prerequisite for the success in search and rescue and utilization of the victims. This thesis investigates the response capability of TAF in natural disasters by constructing a theoretical model. This model includes five constructs to represent the whole concept: intellectual potential, organizational preparedness and conformity, information flow /communication, cooperation and goodwill and response actions on the disaster scene. This proposed model then was modified by employing construct validation, (factor analysis and reliability), analysis. The statistical findings showed that the model is reliable and valid in analyzing the TAF's response capability issues. First four was considered as the independent variables, and the last one as dependent variable by using factor scores of the scales. The theorized relationships between the factors were examined. Twelve of the sixteen hypotheses were found to significant by multiple regression tests. In addition ten item-based hypotheses, which were thought to be useful to explain the phenomenon, were found to be significant by various test methods. The sample space for the survey was 95 men, officers and NCOs from Turkish Armed Forces, who had been employed in the response operations of Izmit earthquake of 1999 111