Design and construction of a medium-speed impact launcher
- Tez No: 12813
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. R. ORHAN YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1991
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 119
Özet
ORTA-HIZLI DARBE DÜZENE?İNİN TASARIMI VE İMALATI Güngör, Teoman Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Doc.Dr. R. Orhan YILDIRIM 119 Sayfa, Şubat 1991 ÖZET Bu çalışmada, çeşitli malzemelerin darbe mukavemetlerini inceleyebilmek için, bir orta-hızlı darbe düzeneği tasarlanmış ve imal edilmiştir. Barutla çalışan bir silah, geri tepme mekanizması, elektronik mermi hızı ölçme ünitesi ve korunaklı bir hedef ünitesi bu düzeneğin ana parçalarıdır. Silah ölçülerini belirlemek için, yaklaşık ve ayrıntılı bir analitik iç balistik hesaplama yönetimi kullanılmış ve geri tepme mekanizmasının dinamik analizi yapılmıştır. Basit fakat güvenilir, bir mermi hızı ölçme sistemi kullanılmıştır. Herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için, gerek sistemin tasarım aşamasında ve gerekse sistemin çatışmasında, gerekli her türlü emniyet önlemi göz önünde bulundurulmuştur. Anahtar kelimeler : Darbe, darbe düzeneği, orta-hızlı darbe, darbe deneyi.
Özet (Çeviri)
DESIGN AND CONSTRUCTION OF A MEDIUM-SPEED IMPACT LAUNCHER Güngör Teoman Faculty of Engineering Department of Mechanical Engineering, M.S. Thesis Supervisor: AssocProf.Dr. R. Orhan YILDIRIM 119 Pages, February 1991 ABSTRACT In this study a medium-speed impact launcher setup has been designed and manufactured by which the impact strength of certain materials can be examined. A powder driven gun, a recoil mechanism, an electronic projectile velocity measuring unit and a protected target unit are the main parts of this system. An approximate and detailed analytical internal ballistic calculation procedure is carried out to define the gun dimensions and the dynamic analysis of the recoil mechanism is performed. A simple but reliable projectile velocity measuring system is employed. All possible safety precautions, both at the design stage and for the operation of the system are considered to prevent any accident. Key words : Impact, impact launcher, medium-speed impact, impact testing. Science Code : 625.02.02 iii