Uluslararası terörizmin güdümünde uluslararası güvenlikte yeni açılımlar
New trends in international security under the guidance of international terrorism
  1. Tez No: 128137
  2. Yazar: ALİ ŞEVKET OVALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
ÖZET Uluslararası güvenlik alanında Soğuk Savaş bitişinden sonra yaşanan dönüşüm devlet dışı tehditlerin ortaya çıkışı ve kollektif güvenlik sisteminin yavaş yavaş çöküşüyle karakterize edilmektedir. Devlet dışı tehditler devlet merkezli tehditlerle karşılaştırıldığında, hem ulusal hem de uluslararası güvenlik gündemlerinde öncelikli konumdadırlar. Özellikle 11 Eylül 2001 saldırıları sonrasında terörizm uluslararası barış ve istikrara yönelik en önemli tehdit durumuna gelmiştir. Terörizmin yarattığı tehdit algılamaları, A.B.D tarafından kollektif güvenliğin reddini getirmiş ve uluslararası güvenlikte hegemonyacı bir istikrara yönelimi hızlandırmıştır. Son gelişmelerin ışığında, bu çalışma terrörizmin yeni tehditler arasındaki önemine dikkat çekmeyi ve yeni tehditlerin uluslararası güvenlik üzerindeki etkisine işaret etmeyi hedeflemektedir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde terörizm ve güvenlik alanındaki kavramsallaştırma çabaları incelenmiş ve her iki kavramın içerdiği temel önermeler kuramsal bir çerçevede analiz edilmiştir. Çeşitli tanımlamalar ve her iki kavramın ayırt edici özellikleri ile alandaki en son gelişmeler uluslararası politikanın evrim süreci içerisinde değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, terörizme karşı geliştirilen kurumsal cevaplar üzerinde durulmuştur. Uluslararası güvenlikte önemli rollere sahip olan kurumlardan BM, AB, AGİT ve NATO'nun terörizme karşı savaşımları da bu bölümde incelenmiştir. Öte yandan bu kurumların kendilerini güvenlik alanındaki hızlı değişime kendilerini uyarlama çabaları da analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde küresel dinamikler ekseninde hegemonya ve güvenlik etkileşimi değerlendirilmektedir. Bu bölümde ayrıca Küreselleşmenin olumsuzlukları ve bunun uluslararası güvenlik üzerindeki etkisi üzerine analizler yapılmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the end of Cold War, the evolution in the field of international security is characterized by the gradual collapse of the collective security system, and the emergence of sub-state threats. Compared to state oriented threats, sub-state threats prevail in both national and international secuirty agendas. Especially after September 11 2001 attacks, terrorism became the most significant threat against international peace and stability. Threat preceptions created by terrorism, brought the denial of collective security system by U.S.A and accelarated the tendency towards a hegemonic stability in international security. Under the spotlight of recent developments, this study aims to underline the significance of terrorism among new threats and to point out the implications of new threats on international security. The study is composed of three main chapters. In the first chapter, conceptualization attempts in the field of security and terrorism were examined and the basic premises of both concepts were analyzed in a theroetical framework. In this chapter main points such as various definitions and distinguishing features of both concepts and latest developments in the field have been evaluated within the evolutionary process of international politics. In the second chapter, institutional responses to terrorism were emphasized. The roles of organizations such as UN, EU, OSCE and NATO in the fight against terrorism were examined in this chapter. At the same time the attempts of these organizations to adopt themselves to the drastic changes in the field of security were also analyzed. In the third chapter, the interaction of hegemony and security around the axis of global dynamics were evaluated. An analysis about the discontents of globalization and its implications on international security have also been made in this chapter. VI